Resim: Lukas / Pexels

Faydalı kısayollar

Bugün, herkesin bildiğini varsaymayayım, windows kullanıcılarından (bilmeyenler) için bazı hayat kurtarıcı kısayollar paylaşayım.

Bir tarayıcı sekmesini geri yükleme: Tarayıcı pencerenizi yanlışlıkla mı kapattınız? – en son kapatılan sekmenizi geri getirmek için (Ctrl + Üst Karakter + T) tuşlarına basmanız yeterli.

Pencerelere bölme: En çok kullandığım fonksiyonlardan biri daha, ekranı bölüp iki programı yan yana görmek (mesela excel ile ppt) (Windows Tuşu + Ok Tuşları) tuşlarına basmanız yeterlidir. Hemen deneyin nasıl çalıştığını çözeceksiniz.

Bilgisayarınızı kilitleme: Arkadaşınızla avluda bir kahve içmeye çıkıyorsanız ve arkadaşınız bir yazılımcıysa mutlaka şu hareketi yapıyor (Windows + L) ile bilgisayarını kilitliyor. Ben de alıştım, ne olur ne olmaz.

Ekran görüntüsü alma: “Başlat” a ve ardından “Ekran Alıntısı Aracı” na gidin. Bu araç, tam veya kısmi ekran görüntüsü almak en kolay yol. İster copy ile alın whatsapp mesajına yapıştırın, ister “save as” ile bilgisayarınıza kaydedin.

Önbelleği saniyeler içinde temizleyin: Bu ne alaka diyebilirsiniz, ama chrome’da bir sayfayı açmak için uzun uzun beklediğiniz oldu mu? Şunu deneyin. (Ctrl + Üst Karakter + R) Bu tarayıcınızdaki önbelleği (tarayıcı geçmişi) ve çerezleri temizler ve sayfanızı da yeniler.

Peki bir de küçük oyun katalım içine eğer 5’i de sizin için yeniyse ❤️,
4’ü yeniyse 💡, 3’ü ve daha azı yeniyse 👏🏻, daha az veya hepsini biliyorduysanız 👍🏻 bırakın, görmüş olalım ne kadar faydalı olduğunu ☺️

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin