Teknoloji keşif platformları

Yapay zeka ve makine öğrenmesi ile size inovasyon konusunda yardımcı olacak bir arama motoru düşünün? İlginç geliyor mu? Yapmışlar bile.

Değer Yaratmanın Formülü | Podcastinde konuğum olan Dr Işıl Top-Martinez İspanya’da yaşayıp inovasyon konusunda yazılım geliştiren Florida merkezli Ezassi https://ezassi.com/ firmasında çalışıyor.

Firmanın geliştirdiği yazılım gelişmekte olan teknolojileri keşfetmek, start-up’ları tedarikçileri tespit etmek ve açık inovasyon için bir çözüm sağlayıcı ağı geliştirmek üzere konu uzmanlarını bulmak için bir teknoloji keşif aracı.

Google’da arama yapmaktan kat kat iyi, örneğin patentlerle ilgili bir modülü de var ve bünyesinde Işıl Hanım gibi inovasyon çöpçatanları çalıştırıyor. Yani tam insan-makine işbirliğine örnek bir yapı.

Biraz araştırınca bu çözümün yalnız olmadığını anladım. Teknoloji keşif platformu adıyla geçiyor, ama çok sayıda kurum içi inovasyon fikirlerini köpürtmek için de uygulamalar var.
Türkiye’de kaç firma böyle hazır veya kendi geliştirdiği platformu kullanıyor, merak ediyorum.

Şunu da eklemezsem olmaz, bu işler araçlarla olmuyor, zihniyetle oluyor, ama zihniyet varsa araç çok faydalı.

https://www.rready.com/
Rready, tutkularını ve yaratıcılıklarını ortaya çıkararak çalışanların katılımını sağlamaya yardımcı olduklarını, kalıcı kültürel değişim yaratmak için bir hizmet olarak inovasyon yönetimi sağladıklarını iddia ediyor.

https://innovationcast.com/how-it-works
InnovationCast, uçtan uca inovasyon yönetimi yazılımı ve danışmanlığı sunuyorlar.

https://www.wazoku.com/
Eskiden beri bildiğim Innocentive, Wazoku olmuş. Kitlesel fonlama ve işletmeler için fikir yönetimi araçları geliştiriyorlar. Şirketin platformu, kuruluşların işlerini geliştirmek için çalışanlardan, tedarikçilerden ve diğer ortaklardan gelen fikirlerden yararlanarak iç ve dış kitle kaynak girişimlerini teşvik ediyor.

https://www.sideways6.com/
Sideways 6, büyük kuruluşların çalışanlarının fikirlerini toplamasına, yönetmesine ve üzerinde hareket etmesine yardımcı olan bir fikir yönetimi platformu.

Daha fazla bilgi için CBINSIGHTS‘a göz atabilirsiniz.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın