Etkile, Keşfet, Yaşa*

Sermayesi konuşmak, yazmak, anlatmak olan insanların bir araya gelmesi müthiş bir coşkuya yol açıyor. Bu coşkuyla açığa çıkan enerji bir yandan onları çocuklaştırıyor, muzırlaştırıyor, diğer yandan sözünü esirgemeyen akılların düşüncelerinin, birbirine sürtünerek güzelleşen çakıl taşları gibi olmasını sağlıyor.

Bu enerjiyi kontrol altında tutmak kolay değil. Bir de şunu söylemek lazım odadaki insanlar kalp cerrahları değil, nükleer fizikçiler değil, ordu komutanları değil, makine mühendisleri değil, yani demek istediğim tek bir konunun uzmanları değil, acayip bir çeşitlilik var. Türkiye’de iş dünyasında ne kadar konu varsa, o konuda sözü olan ve sözü dinlenen insanlar da orada. Konular arasında bir sörf başlıyor, ne zaman yetiyor ne konu bitiyor…

Dün Dr. Sertaç Doğanay üstlendi bu grubun kolaylaştırıcılığını, benden ve Ahmet Akın’dan sonra. Dışarıdan bir gözle nasıl paralandığını fark ettim, ben de mi böyle görünüyorum acaba dedim 😆

Sevgili Dr. Hale Cide Demir’i bir kez daha imrenerek izledim. Bize mükemmel bir ev sahipliği yaptı Sabancı Center’ın Akbank kulesinin 30.katındaki toplantı odası bir beş yıldızlı otel konforunda ama sanki Business School atmosferindeydi. Açıkçası mekanın toplantının kalitesi, tonu, ritmi için önemi çok büyük. Yine toplantı düzenlemekte çok atlanan bir konu. Her 5 yıldızlı otel toplantısı her toplantıya uymaz.

Hale’nin (ve Ebru Guven’in) konusu DAO (Decentralized Autonomous Organization yani Merkeziyetsiz Otonom Kuruluşlar) olduğu için, bizim bu grubumuza da bir ahenk bir kafa rahatlığı getirecek işleyişe dair araç ve önerilerini merakla bekliyorum. Bir topluluk meftunu olarak bu da beni ayrı heyecanlandırıyor.

Gecenin bitmeyen ikramlarından en değerlileri İnsan ve Kültür GMY (titrine de vuruldum) Pinar Anapa Hanım’dan şu notla geldi:

“Birlikte keyifli zaman geçirirken fikir üretip etkileyen böyle bir topluluğun üyelerine ev sahipliği yapmak bizim için çok değerli.
Yeniye, gelişime, fayda yaratmaya olan ilginizi bildiğim için sizinle çalışma dünyasını yeniden tasarlama cesareti veren Lynda Gratton’un kitabını paylaşmak istedim.”

Yapay Zeka Devrimi kitabı da yeni yayınlanmış, onu da çantama sevinçle attım. İkisini de okumak ve sizinle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

*Akbank’ın iç iletişimdeki mottosu

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın