Viking’lilerle iki gün!

Benden gençler bilmezler😉; eskiden kışın arabaya binip, marşa basıp, hemen vitese takıp yola koyulamazdın, motoru ısıtmak gerekirdi.

Bir eğitimi veya çalıştayın kalitesini belirleyen bence ön hazırlık. Eğer insanlar oraya konu üzerinde düşünmeden gelirlerse hemen mesafe alınamıyor. Herkesin bir araya getirilebildiği o en değerli zamanda patinaj yapmak işten değil.

Aralık ayının ortasında İzmir’de Sevgili Serkan Eris‘ın davetiyle Viking Cleaning and Cosmetics Inc. yönetici kadrosuyla çok güzel iki gün geçirdik. Başta söylediğim gibi öncesinde katılımcılara gönderdiğim sorularla inovasyon değer zincirinde varsa zorlandıkları yerler ve inovasyon hakkında görüşlerini almıştım. Ama onlar için asıl hazırlık, rahatlarını bozup akraba, konu-komşu ev ziyaretleriyle çeşitli temizlik görevlerini gözlemlemeleri ve notlar almaları oldu. Ne sürprizlerle karşılaştılar anlatamam!

Yüz yüze bir araya geldiğimizde ise, ilk gün değer kavramı, tasarım odaklı düşünme, ikinci gün inovasyonu hayata geçirme ve davranış bilimi üzerine konuştuk. Tabii anlatımdan çok uygulama yaptık; personalar, empati haritaları çıkardık, fikirler geliştirdik, sanat galerisi yaptık, bazı fikirleri prototip aşamasına getirdik. Eğitim diye başladık, ama birkaç parlak fikir yakaladık bile. Oyunsuz da olmazdı tabii, zaten ekip has “İzmirli”ydi, sıcak ve keyifli!

İki günün sonunda onlara buradan neyle ayrıldıklarını sordum, videodaki ifadeler geri bildirimlerinden sığdırabildiklerimiz… (Bu arada videonun hazırlanmasında yardım teklifi için SocialFamous Influencer Marketing Ajansından Sevgili Akdora Bahadır MISIR‘a ve Emirhan Baş‘a emeği için çok teşekkürler)

Bir de bu iki güne bir başlık önermelerini istemiştim. Bazıları eğitim başlığı gibi bazıları reklam spotu gibi ama bence çok güzel anlatıyor her biri içeriğini ve herkesin kendine aldığı faydayı göstermesi açısından benim için çok anlamlı.

Değer Odaklı İnovasyon Yönetimi
Üst Düzey Yöneticilerin İnovasyon Süreçlerine Entegrasyonu
Yaratıcı Düşünme ve İnovasyon
Yaratıcı düşünme teknikleri
Değer yaratma ve inovatif yaklaşım eğitimi
Değer tasarımı ve inovatif düşünme
İçgörü yakalama ve değer tasarımı
Başarıya giden yolda kavramsal düşünme ve inovasyon

Bu eğitim yaratıcılığınızın farkında olmanız için bir anahtar!
Inovasyon sadece AR-GE’nin işi değildir!
Bir Hayal Kuralım Uçsuz Bucaksız Olsun!
Fikirlerinizin sınırı yok!
Değişim mümkün (farklı açılardan hep birlikte görebilmek)

Çok teşekkürler Viking’liler, tekrar görüşmek üzere…

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın