Yapay zekanın rizikosu

“Hangi şehrin en büyük havalimanı adını bir ikinci dünya savaşı kahramanından ve ikinci büyük havalimanı adını bir dünya savaşı muharebesinden almıştır?”

IBM Kasım 2008’de “Smarter Planet” (Daha Akıllı Gezegen) girişimini duyurmuştu. Dünya genelinde iş dünyası, hükümet ve sivil toplum liderlerinin fikirlerini ekonomik büyüme, yakın vadeli verimlilik, sürdürülebilir kalkınma ve toplumsal ilerleme sağlama yollarına doğru teşvik etmeyi amaçlıyordu.

Watson bu inisiyatifin altın çocuğuydu diyebiliriz sanırım. “Bilmenin geleceği” mottosuyla tıp alanından tarıma kadar yöneticilerin ve çalışanların dijital asistanı olması hedefleniyordu. Bir çok insan için yapay zekanın oynayacağı rolü temsil ediyordu.

Aslında yapay zeka konusunda IBM’in ilk girişimi değildi. Malum Deep Blue Garry Kasporov’u satrançta 1997’de yenmişti.

Watson’ın uzmanlığı ise doğal dil işlemeydi. Ekip marifetini göstermek için önce bizde de “Riziko” adıyla yayınlanan “Jeopardy” yarışma programına Watson’ı hazırlıyor. Nihayet 2011 Şubat’ında programa çıkıyor ve biri 74 kez diğeri 20 kez bu yarışmayı kazanmış rakiplerini solluyor. Yani sorular diğer yarışmacılara sorduğu gibi soruluyor, bir bilgi veriliyor ve bu bilginin sorusunun bulunması isteniyor. Sorudaki bütün ifadeleri belirsizliklerinden arındırıp yanıtlaması lazım, o yıllar için hiç kolay değil. Watson sadece final sorusunda çuvallıyor ama 77bin dolarla evine dönüyor, rakipleri 24bin ve 22bin’de kalıyorlar).

İşte o final sorusu girişte sorduğum soru. Doğru yanıtı Chicago. En büyük havalimanı O’Hare (kahraman savaş pilotu Edward O’Hare’nın adı verilmiş), ikinci havalimanı ise Midway (1942’de Pearl Harbor’dan altı ay sonraki Pasifik’te Japonlarla Amerikalıların savaşı). Watson “Toronto neresidir?????” diye yanıtlıyor. Yani %30 olasılıkla tahmin ettiğini ama cevap vermek zorunda olduğu için 5 soru işaretini koyuyor. Yarışma sonrasında bazı yorumlar diyordu ki, “soru biraz muğlak, Amerika şehri deseydi bilirdi”.

Merak edip ChatGPT’ye sordum. O da Toronto diye cevap vermesin mi? 😄 Yahu bu teknoloji 11 yıl önce de varmış, hem de bu seviyede. Sonra yine merak edip “US” diye ekledim; bana “kusura bakma böyle bir Amerikan şehri bilmiyorum, varsa da daha fazla bilgiye ihtiyacım var yanıt vermek için” dedi.

Peki Watson’a ne mi oldu? Onu da haftaya anlatayım😊

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin