Bilim aksini iddia edene kadar

Geçenlerde Avrupa Komisyonu’nun uçak modu kurallarını kaldırma kararı aldığını okudum. Tipik bir uçak seyahatinin başlangıcını düşündüğümde telefonunu kapatmayan yolcuyla ona çeşitli dozlarda tepki gösteren yolcu arasındaki atışma sahneleri gözümün önüne gelir. Kendi müdahale edenler olduğu gibi panik halde hostese ulaşmaya çalışan yolcular olur-du. Şimdi zafer, telefonuyla son dakikaya kadar önemli görüşmeler yapan veya sevgilisiyle yazışanların oldu. Belki hala çaresizlikle uyarı yapmaya çalışanlar olacaktır bir süre daha. Anonslarda bu bilgiyi verirken özen göstermek lazım, eski inançlarını koruyan insanlara güven vermek için!

Anlaşılan teknoloji bu sorunun üstesinden geldi. Havacılık gibi en ufak şüpheye yer bırakmayan bir endüstri de bu kararı verdiyse, en pimpiriklimizin bile endişe etmesine gerek yok. Tek hayıflandığım yine postmodernlerin ekmeğine yağ sürüldü. “Gördün mü bir tehlikesi yokmuş, zaten bu aşılar da gereksiz”e bağlayanlar olacak.

Bu arada, keşke telefonla konuşma adabı böyle kurallara bağlı olmasaydı. Kulağımızın dibinde, gidecek yerimiz yokken, insanların en mahrem hikayelerine kadar dinlemek mecburiyetinde kalmasaydık. İnsanlar bir-iki saatliğine de olsa telefonlarından uzak kalabilselerdi. Belki bir kitap okurlardı.

Yolda olanların yolu açık olsun ☺️

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin