Resim: Aleksandr Ledogorov / Unsplash

Korunaksızlığın dayanılmaz hafifliği

Çok derin ve yaman bir konu, fikri olan beri gelsin. Büyük risk alacağım ve soracağım: Sizce aşağıdakilerden hangisi en önemli özellik liderlik (veya kendi işini yapabilmek) için? Benim açıklamalarım olmuş mu? Bunlardan katılmadığınız var mı? Dilediğiniz sorudan başlayabilirsiniz, süreniz 5 dakika.

“Vulnarable”ı savunmasız diye çevirdim, bilmiyorum bu bağlamda siz nasıl adlandırırdınız? (Bonus soru)

Çok konuşulan özellikler (ve bence mealen tercümesi) şunlar:
🔹anti fragile – acımadı ki (bu mu en güçlü yumruğun?)
🔹resilient – yıkılmadım ayaktayım
🔹vulnerable – vuruldum ama ölmedim

Inc Magazine’de Richard Branson’un bir beyanatını okudum. Büyük liderleri sürüden ayıran tek şey varmış!

Asıl güç “savunmasız” olmak diyor. Çünkü savunmasız olmak sizin çalışanlarla duygusal bağ kurmanıza imkan veriyor. Örneğin kendisinin topluluk içinde bir röportaj verdiğinde ne kadar kendini ifade etmekte doğallıkla beceriksiz olduğundan söz ediyorlar. Bu onu çok erişilebilir ve “insancıl” yapıyor. (Pratfall effect aklıma geliyor, çok mükemmel görünen birinin bir sakarlık yapması onu gözümüzde çok daha sevimli ve kabul edilebilir kılıyor)

Brené Brown da savunmasızlığın “inovasyonun, yaratıcılığın ve değişimin doğum yeri” olarak görüyor. Çünkü ona göre savunmasızlık bir zayıflık değil aksine cüretkarlık. (Aklıma şu an gelen en iyi örnek herhalde Hasan Tahsin bilmem uydu mu?)

Savunmasızlığınızı geliştirmek mi istiyorsunuz, işte size üç seçenek:

🙋🏻‍♂️Yardım istemeye açık olun
Savunmasız liderler herşeyi bildilkleri iddiasında değiller. Bunu bir eksiklik olarak da görmüyorlar. İlginç olan ise siz yardım istediğinizde insanlar öne atlıyor ve bu bulaşıcı oluyor. Sadakat ve adanmışlık artıyor.

🩹Hatalarınız hakkında kişisel (özel) hikayeler paylaşın
Siz de herkes gibi olduğunuz mesajını verirseniz, insanlar da kendi hatalarını gizlemeyi düşünmezler. Bu da başlı başına bir iyileşme fırsatı bence.

🗣️Sözünüzü tutun
Tutamayacağınız sözler vermezseniz, insanlar bir söz verdiğinizde size güvenir. İnsanların güvenini kazanmanız az şey değil, çünkü güven en önemli işbirliği koşulu.

Not: Yazıma çok güzel yorumlar geldi. Vulnerability çevirilerinden en çok “korunmasızlık” “korunaksızlık” ve “kalkansızlık”ı beğendim. Başlıkta da onlardan birini kullandım.

Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin