Resim: Brooke Cagle / Unsplash

Havadan sudan konuşma önemli

Evden çalışmalar başladığından beri, toplantı yapmak daha da “kolay” hale geldi. Bu cümle çok yanlış anlaşılmaya müsait, hemen açıyorum: Yani toplantı yapmamak, toplantı yapmaya direnmek çok zor hale geldi. “Hemen online’da bir araya gelelim” deniyor.

“Kolay”lık toplantının yapılmasında da hiç değil. Toplantı sayısı arttığı için, birinden çıkıp diğerine girmek için ayağa bile kalkmak gerekmediği için, zamanı en iyi şekilde kullanalım baskısı da coştu. Hemen konuya girelim çok işimiz var telaşına girdik.

Oysa gerçek toplantıda herkes gelinceye kadar veya toplantıya başlamadan, yüz yüze gelmişiz, direkt konuya girmek neredeyse ayıp veya garip karşılanabilir.

Online’daki en büyük tehlike hepimizin kanlı canlı insanlar olduğumuzu unutmamız. Karşımızda biri olduğunda farkında bile olmadan topladığımız birçok veriden mahrum kalıyoruz ekranda birini gördüğümüzde. Oysa ortak bir iş yapacaksak ihtiyacımız olan en önemli şey “güven”. Onun da yolu anlaşıldığımızı anlamaktan geçiyor. Evet, nam-ı diğer empati.

Fastcompany geçen hafta bir makale yayınladı “havadan sudan konuşma önemli, işte nasıl ilerletebileceğiniz” başlığıyla. Diyorlar ki;

🗣️ Aklınızda bir konu başlığı olsun
Gündemden bir konu mesela, tabii politikayı dışarıda tutmak lazım. Yakın zamanda okuduğunuz bir makale veya kitapla alakalı da olabilir. Hatta ne söyleyeceğinizi de önceden kafanızda tasarlamak da sizi rahatlatacak bir hazırlık olur.

🗣️ Birkaç soru sorun
Nasıl gidiyor? diye sormak yapabileceğinizin asgarisi, “geçen hafta başına gelen en ilginç olay ne oldu” sorusu ise daha güzel açılımlara gidebilir. Bu arada ben de oğluma “okulda bugün komik bir şey oldu mu veya en çok neye güldün” diyorum, bu da (onun moduna bağlı olarak tabii) çalışıyor.
Hassas olan ise, bir soru soruyorsanız yanıtını can kulağı ile dinlemek ve dinlediğinizi göstermek. Zaten sohbeti ancak bu şekilde sürdürebilirsiniz.

🗣️ Konfor alanınızda kalın
Yok yok yanlış okumadınız, eğer bir sohbet açacaksanız bunun konfor alanınızdan olması gerekir. Hiç ilginiz yoksa Galatasaray’ın dünkü maçına girerseniz çıkamazsınız. Hatta daha kötüsü bu sizin karşı taraftaki algınızı aşağıya çeker.
Veya eğer espiri yapmakta iyi değilseniz bunu denemeyin. Espiri yapmak gibi sosyal bir zorunluluk yok.

Şunu hatırlamanızda fayda var, havadan sudan sohbet insanlara birbirleri hakkında bilgi vermeyi amaçlamalı. Bu o günlerde yaşadığınız ve sizi duygusal açıdan etkileyen bir olay da olabilir, kendi kişiliğinizden bir ipucu da. Bu paylaşımlar sizi birbirinize yakınlaştırmalı ki işbirliğiniz kolaylaşsın.

Yani maksat muhabbet, kahve bahane! 😊

Kaynak: Fastcompany

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın