Dr.Gül Şener ile Göstergebilim ve Algıları Değiştirmek

Değer Yaratmanın Formülü | Podcastinin bu bölümünde konuğum Bahçeşehir Üniversitesi Reklamcılık Öğretim Üyesi Dr. Gül Şener.

Bir pazarlama profesyoneli olarak çalışma hayatımın tamamını markalarla geçirdim. Marka için bir çok tanım yapılabilir; marka bir taahhüttür, bir kalite garantisidir denebilir. Marka aynı zamanda bir göstergedir.

Gül Hoca göstergebilimin çalışma alanından, tarihsel gelişiminden ve alandaki farklı ekollerden bahsetti. O konuştukça sembollerin, kültür üzerindeki etkilerini dolayısıyla dil ve düşünce sistemimiz üzerindeki girift ilişkisinin farkına varıyorsunuz. Bu ilişki aynı zamanda anlam arayışındaki insanın hikayelere düşkünlüğünden besleniyor.

Gül Hoca’nın geçtiğimiz ay danışmanları arasına katıldığı Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) Türkiye tarafından koordine edilen, Reklamverenler Derneği, RD Reklamcılar Derneği ve Türkiye’deki pazarlama sektörünün önde gelen global ve yerli şirketlerinin oluşturduğu, reklamlardaki toplumsal cinsiyete dayalı olumsuz kalıp yargıları dönüştürmeyi amaçlayan endüstri inisiyatifi Unstereotype Alliance Türkiye ve faaliyetlerinden de bahsettik. Medyanın toplum üzerindeki etkisi herkesin malumu; bu konuda farkındalığın ötesinde samimiyetle harekete geçmek sorunların çözümünde asıl etkiyi yaratıyor.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin