Müşterinin sahibi yok!

Önceki hafta Pazartesi sabahı evde elektrikler gitti, bu aralar elektrikler gidiyor diye üstümüze alınmadık, sonra anladık ki Ayedaş (Enerjisa) kesmiş. Bir ay önce aynısı yazlıkta olmuştu. Yine aynı durum bu defa başka banka ve son fatura ödenmedi diye sabah gelip kesmişler. Hemen cepten girip ödedim.

Evimiz muteber bir sitede, hani kaçak falan bağlatmadık, bu devirde bir evde elektrik olmaması düşünülebilir mi, yani bu Netflix gibi keyfi bir hizmet değil. Çamaşır makinesi, buzdolabı, ısınma, yemek pişirme vs herşey elektriğe bağlı. Böyle bir lokasyonda, hiç ödemesini aksatmamış (bankadan talimatlı) bir abonenin son faturasını ödemedi diye elektriğini kesmek yapacağınız en son şey olmalı. Önce bir uyarı gönderirsiniz, sonra bir uyarı daha gönderirsiniz, sonra kesmeye gittiğinizde eve çıkar bakın kesmeye geldik dersiniz. Beni geçen yıl trafik polisi durdurmuştu bir Pazar günü, meğer trafik sigortasını yatırmayı unutmuşum. Ayak üstü sigortam.net‘ten ödedim, sisteme düştü, yoluma devam ettim. Polis arabayı bağlayıp çektirebilirdi de, ama amaç üzüm yemekse bağcıyı dövmeye gerek var mı?

Yok canım haber vermeden kesmemişlerdir diye dudak büktüğünüzü görüyorum. Benim de aklım almadı. Çıfıt çarşısına dönen sms, e-posta kutumu hallaç pamuğu gibi attım, yok. Zaten müşteri hizmetlerini arayınca ortaya çıktı ki, onlarda ne cep telefonum, ne de e-posta adresim varmış. Bu nasıl olur, ne zaman kaybettiniz, hangi devirde aboneliği Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’ya açıyorlar. Adamın ayakkabı numarasına kadar alıyorlar. Yani bana o yüzden bilgi verememişler. Özürünüz kabahatinizden büyük! Hiçbir şey yoksa adresim var elinizde. Bütün abonelerinizden iletişim bilgileri olmayanları çıkarırsınız, (önce tabii faturaya yazmanız lazım, “bizde iletişim bilgileriniz yok, aman ha, bir aksilik olursa size ulaşamayız, şşrrak diye keseriz elektriğinizi ruhunuz duymaz”diye, hadi fatura geliyor ama karınca duası gibi gelen faturaya bakan yok diyelim, herkese mektup gönderirsiniz. Baktınız bir kısım abone hala vermemiş bilgisini ama elektrik de tüketiyor, nasıl olsa arada uğruyorsunuzdur, kapısını çalarsınız. Bütün bunlar bir evi elektriksiz bırakmamak için (çünkü müşterinin sizden tek beklentisi budur) elinizden geleni arkanıza koymamanız gereken hareketler. Ama ben tekelim, kimseye hesap vermem, müşteri memnuniyeti de neymiş, beğenmiyorsa jeneratör taktırsın diye düşünüyorsanız, siz de haklısınız. Düzen değişinceye dek keyfini sürün o halde.

Bir çift söz de bankalara. Kardeşim elektrik faturam ödenmemiş, belli ki gelip kesecekler, ben Tesla mıyım elektriği icat edeyim? Sizde bol sıfırlı hesaplarım var, bir gün para yoksa ertesi gün var. Ya bana haber de vermeden tekrar deneyip ödeyin, ya da yakama yapışın. Hadi elektrik şirketinin astığı astık kestiği kestik, siz bari beni düşünün!

Tekel işte böyle berbat bir şey; bir şey ya kamu hizmetidir vergilerden karşılanır, ya da ücretlidir ben istediğim yerden alırım. Bu nasıl bir anlayış paramızla rezil oluyoruz!

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın