Neden birbirimize güvenemiyoruz?

Bugün Kitap Kulübü’nde okuduğumuz Momo ile ilgili bir paylaşım yapacaktım. Üyelerimizin kitapla ilgili notlarını bıraktıkları airtable’a bakarken. Aycan Acar Şahin Hanım’ın tavsiye ettiği Açık Beyin’in youtube sitesine yönlendim, karşıma çıkan ilk video Tuğba AYDIN ÖZTÜRK’ün “Neden Birbirimize Güvenemiyoruz?” başlığını taşıyordu. Benim en dertlendiğim “iş birliği”ne engel konuların başında geldiği için hemen izledim. Oradan da Tuğba Hanım’ın bahsettiği Ipsos Türkiye raporunda buldum kendimi. (“another day on the internet” her günüm böyle geçiyor neyse kendim dağıldım, konuyu dağıtmayayım)

30 ülkeyi kapsayan, Mart ayında sadece Türkiye’de 22,534 kişiyle çevrimiçi olarak yapılan araştırmada kişilerarası güvenin hangi seviyede olduğu ölçülmüş. Dünyada “insanlara güvenilebilir” düşüncesi katılımcıların %30’u tarafından paylaşılıyor. Türkiye ile beraber Brezilya ve Malezya ise listenin dibinde yer alıyor, %15 ile.

Peki dünya giderek kötü bir yer oldu, güvenmeyelim, sonuçta tedbirli olmak kötü bir şey olmayabilir, hele de zarar görmemizi engelliyorsa. Ama bu kadarla kalmıyor tabii. Güven, tüketici duyarlılığı ve mutluluk ile yakından ilgili ve doğru orantılı. Grafikte gördüğünüz “insanlara güvenilebilir” diye düşünenlerle Ipsos Tüketici Güven Endeksi (TGE) ilişkisi görülüyor. TGE tüketicilerin mevcut ve gelecek finansal durumları, satın alma rahatlıkları ve ekonomi, istihdam ve yatırım ortamını gösteren bir birleşim sunuyor. Yani “ne kadar insanlar arası güven, o kadar refah beklentisi”.

Onu paylaşmadım ama bu ilişkinin çok benzeri de güven ve mutluluk arasında. Şu linkten özete ulaşabilirsiniz.

Peki bu içinde bulunduğumuz durum ne kadar kültürel, ne kadar dönemsel? Ömürlerinin çoğunu ya da hepsini geçen yüzyılda geçiren yakınlarımı düşünüyorum. Belki onlarda da bu ihtiyat vardı. Öte yandan ülkenin son yıllardaki iklimi sürekli karşıtlık yaratmak üzerine. Herkes kendini diğeri üzerinden tanımlıyor.

Hiçbirşeyin “ara”sı kalmadığı gibi, hiçkimsenin de birbiriyle “ara”sı yok!

Tuğba Hanım da sormuş, “neden böyle?” diye. Ben de soruyorum; nasıl birbirimizin güvenini kazanacağız? Süreniz 10 dakika, dilediğiniz sorudan başlayabilirsiniz 😁. Siz bunun için ne yapıyorsunuz? Bonus (20 puan)

Tuğba Aydın Öztürk’ün bahsi geçen videosu

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

1 yorum
  • Nasıl güven kazanacağız?
    – Dediğimizi yaparak. Sözümüzde durarak.
    -Daha az yalan söyleyerek
    -Çevremize kaşı samimi ve içen davranarak

Okumaya devam edin