Resim: Estée Janssens / Unsplash

Kariyerinizin hangi aşamasındasınız?

Girişimci ve kişisel finans danışmanı Ramit Sethi, kariyerinizin hangi aşamasında olduğunuzu kendinize sormanızı tavsiye ediyor. Ve hemen söyleyeyim bunun yaşla alakası yok ve birazdan sayacağım döngüler arasında ileri ve geri geçiş yapabiliyorsunuz.

Büyüme (Growth)
Burada öne geçme derdindesiniz. “Ne lazımsa yapacağım, haftasonu da çalışırım akşam mesaiye de kalırım” diye düşünüyorsunuz. Bu bir kurumsal iş de olabilir, kendi işiniz de tabii. Mümkün olduğunca işinizi öğrenme ve gelirinizi arttırma peşindesiniz.

Yaşam tarzı (Lifestyle)
Kariyerinize önem veriyorsunuz ve size sağladıklarının kıymetinin farkındasınız ama ilerleme önceliğiniz sayılmaz. “Tamam çalışacağız ama biraz da yaşamak lazım” diyorsunuz. Ailenizle, partnerinizle, çocuklarınızla daha fazla zaman geçirme ihtiyacı hissediyorsunuz. İş-yaşam dengesi dediğimiz olgunun peşindesiniz.

Yeniden keşif (Reinvention):
Bir değişiklik arayışındasınız. Belki sektör belki de yaptığınız işi değiştirmek istiyorsunuz, ya da masanın diğer tarafına geçmeyi düşünüyorsunuz. Kendinizi yeniden keşfetmek ve varetmek istiyorsunuz. “Yemişim bankacılığı. Ben arı yetiştirmek istiyorum” diyen bir arkadaşım var mesela. Bu çoğu zaman sıfırdan başlamak anlamına geliyor tabii, bu alanı iyi tanıdığınızdan emin misiniz? Yeni alan için aktarabileceğiniz yeterli ölçüde yeteneğiniz var mı, yenilerine ihtiyaç duyuyor musunuz? Finansal açıdan hazır mısınız?

DER-YA bu sorulara bir yanıt bulmak için size bir alan açıyor. Bu konuları paylaşabileceğiniz, bilgi alışverişi yapabileceğiniz güvenli bir alan. Çünkü burada bildiklerini paylaşma, birbirine destek olma taahüdü ile bir arada bulunan insanlar var.

Büyüme aşamasındaysanız, sizin geçmek istediğiniz yoldan daha önce geçmiş kişiler burada olabilir.
Yaşam tarzı aşamasındaysanız, sizin ilgi alanlarınızı paylaşan insanlarla bir araya gelip tutkunuzu paylaşabilir, onların tutkularını keşfedebilirsiniz.
Ama en çok da yeniden keşif aşamasındaysanız veya oraya yaklaştığınızı düşünüyorsanız, farklı uzmanlıklardaki kişilerden ilham alabilir, bu güvenli alanda yeni üretimlerinizi denemelerinizi yapabilirsiniz.

DER-YA kapılarını 4.dönem üyeleri için açtı, Pazar gününe kadar aramıza katılabilirsiniz. Sorularınız varsa bugün 15:30’daki canlı yayına sizi bekliyoruz.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

1 yorum
  • ben yeniden keşifteyim. 40 yaşımda yıllardır calıstıgım alanın hic bana göre olmadıgını farkettim ve ekonomiden psikolojiye gectim. tekrar ögrenci oldum. Ve cok iyi gidiyor.