DYF Kitap Kulübü ile Körlük

Değer Yaratmanın Formülü | Podcasti Kitap Kulübünde Temmuz ayında 19’uncu buluşmamızda José Saramago’nun Körlük adlı romanını konuşmuştuk. Bu bölümde her zaman olduğu gibi katılımcılarımızın kitaba ilişkin görüşlerine yer veriyorum.

José Saramago Portekizli bir yazar ve bu kitabı 1995’te yazıyor. 1998’de ise Nobel edebiyat ödülünü aldığında komite bu kitaba da atıfta bulunuyor.

Ben daha önce yazarın başka kitabını okumamıştım. O yüzden yazarın kendine has tarzda uzun cümleler kurması, karakterlerin isimlerinin olmaması, noktalama işaretlerini değişik biçimlerde kullanması, hatta diyalogların alışıldık şekilde konuşma işaretiyle gösterilmemesi, o yüzden sözlerin kime ait olduğunun bir anda anlaşılmaması, okuyucuyu, yeni bir deneyimle karşı karşıya bırakıyor. Bu bir distopik roman, yeri ve zamanı belli olmayan bir ülkede insanların birden bire bulaşıcı bir beyaz körlük hastalığına yakalanmasını anlatıyor ve insanlığımızın kurduğu medeniyetin nasıl pamuk ipliğine bağlı olduğunu anlıyorsunuz. Her anında gerildiğiniz bu kurgu roman gerçek hayatla kurduğunuz paralelliklerle sizi şaşırtıyor ve düşündürüyor. Kitapta bazı bölümler içerdiği şiddet yüzünden gerçekten rahatsız edici olabilir, bunun uyarısını da yapalım ama özellikle bilim kurgu ve distopya meraklılarına tavsiye edebilirim.
Bu bölümde söz alanlar
Yavuz Abut, Öykü Elçi Kayalı, Mustafa BAȘAR, SİNEM AKKAYA GÜLERYÜZ, Cem Cagatay Karaali, Yasemin Parlak Demir, Muge Irfanoglu, Alimurtaza RUTCİ ve Figen Öztürk

Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin