DYF Podcasti 3 Yaşında!

4 Eylül 2019’da, yani tam üç yıl önce bugün, podcastin ilk bölümünü yayınlamıştım, “Başlarken” adıyla.

Ne güzeldir başlamak. Heyecan vardır, umut vardır. Bir de başlamak bitirmenin yarısıdır derler, malum.

Bu çıktığım podcast yayıncılığını nerede bitiririm bilemiyorum ama yarın 137’inci bölümü yayına koyacağım. Başlamak bitirmenin %1’i bile değilmiş yani ama gerçekten başlayınca arkası geldi. Evrilerek geldi.

Önce kendi yazılarımı okurum diyordum. Tasarım odaklı düşünme alanında daha fazla araştırıp paylaşmama vesile olur diye düşündüm. Sonra; onca yıl 5 ayrı ülkede çalıştım, yurtdışında çalışmanın insana kattıklarını biliyorum, davranış bilimi, inovasyon ve insan odaklı pazarlama alanlarında dünyayla bir bilgi köprüsü kurabilirim, bu sayede yabancı ülkelerdeki dostlarımla da bağımı sürdürebilirim, bu ingilizce bölümlerle diye düşündüm.

Daha sonra bir dostumun tavsiyesiyle ülkemizdeki inovasyon, girişimcilik alanında başarılı olmuş kişilerin deneyimlerini söyleşilerle paylaşmaya başladım. Tam pandemi öncesinde podcastimin konuklarıyla bir panel düzenlesem dinleyicilerle bir araya gelsek, tanışıp kaynaşsak, diye planlar yaparken kapanma geldi.

Pandemide kitap mı yazsam diye düşünürken Mürsel Çavuş ile tanıştım, kitaba girişemedim ama onun bir paylaşımından ilham alıp Kitap Kulübü’nü kurdum, podcastin konularından ve bence değer yaratmanın çerçevesini oluşturan davranış bilimi, kişisel gelişim, girişimcilik, pazarlama ve inovasyon başta olmak üzere iş dünyası alanından kitaplar okuduğumuz… Her ayın son Çarşamba akşamı çevrimiçi buluşmaya hiç ara vermedik. Onun da geçtiğimiz hafta 20. buluşmasını yaptık, yani ikinci yaşına yaklaştı.

Ve nihayet yaklaşık bir yıl önce Değer Yaratmanın Topluluğu’nu DER-YA’yı kurdum. Kitap Kulübündeki kafa dengi insanlarla gelişen dostluk, topluluğa sahip olmanın getirdiği güven, birbirimizin gelişimine destek olmaya dönüşsün diye.

Bütün bu inisiyatiflerin özünde değer yaratma formülü adını verdiğim “merak, işbirliği, çeşitlilik, olumlu yaklaşım ve eylem odaklılık” var.

Bütün bunlar podcaste başlamış olmam sayesinde. İyi ki doğdun DYF!

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın