Resim: Darrien Staton / Unsplash

İsrafı önleme

Buzdolabınızda hangi özellik olsun isterdiniz?

Bizdeki istatistiği bilmiyorum ama İngiltere’de gıda alışverişinin %32’si çöpe gidiyormuş. Fastcompany’de okuduğum bir haberde bir çok üreticinin ve marketin bazı ürünlerde son kullanma tarihini kaldırmayı planladığını okudum.
Hepimiz son kullanma tarihine bakıyoruz tabii, özellikle bir gıda ürünü alırken. Ancak insanların yaklaşık 3’te 2’sinin yenebilecek durumda olmasına rağmen tarihi geçtiği için ürünü attığı söyleniyor haberde. Malum bu tarihler ürünün en iyi durumda olduğunun garanti edildiği tarihi belirtiyor, sağlığa zararlı olduğu anlamına gelmiyor. Hatta bu amaçla “bak, kokla, tadına bak” diye bir kampanya başlatmışlar. Hakikaten tüketiciler bu konuda bilgilendirilmeli, ürünler nasıl saklanmalı, hangi ürünün yenilebilir olduğunu nasıl anlaşılır, üreticiler bu konuları görev bilmeli bence. (İngilizlerden güzel bir örnek: (TooGoodToGo

Örneğin taze meyve ve sebzeleri buzdolabında nasıl saklıyorsunuz? Marketten, pazardan aldığınız şekilde naylonda mı, naylondan çıkararak mı? Yıkayıp mı koyuyorsunuz veya? Rahmetli babam özellikle sebzeleri gazete kağıdına sarar ve torbaya koyardı, içine de bir kağıt parçasına “salatalık”, “maydanoz” gibi ne olduğunu yazar, dışarıdan naylonun içinden görünecek şekilde koyardı, tek tek açıp bakmak gerekmesin diye. Nem naylonun içinde hapsolurdu ama gazete kağıdı tarafından emilirdi. O nesil başka bir nesildi, tutumluluk ve disiplin açısından, malesef benim öyle bir sabrım yok.

Buzadolaplarının çoğunda özel bölmeler var ve üzerlerinde hava girişini ayarlayan kaydırmalı kapakların olduğu. Hiç ona uyan, ayarlayan var mı? Alışverişten gelince, buzdolabını alelacele, bölme ne kadar alıyorsa, eskisinin üstüne yenisi falan, dolabın soğuğunu fazla kaçırmadan, alarmını öttürmeden dolduruyoruz. Bilmiyorum çekmeceleri dışarı çıkarıp, güzelce istifleyen var mı? Beko’nun yeni reklamlarını gördüm, tazeliği koruyan bir özellik gelmiş (bu kaçıncı), hani klasik ikiye bölünmüş ekran yaparlar, bir tarafta hızla çürüyen, diğerinde dipdiri kalan biber, marul vs olan. Yıllardır bu reklamlar var ama gerçekte ben iyi bir çözüme rastlamadım. Hem dolaba yerleştirirken, hem de saklarken.

Mesela yeni ürün özelliği olarak aklıma şu geldi; dolaba yerleştirdiğimiz meyve, sebzeyi tarayıp tanıyan ve dolaba koyma tarihine göre bize hatırlatan dolabın bir uygulaması olsa. Sağ çekmecenin arkasında bir avokado var diye uyarsa, uygulama cebimize gönderdiği bir mesajla.

Siz hangi özelliği hayal ediyorsunuz; bir buzdolabı israfı önlemek için nasıl katkıda bulunabilir?

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin