Bazen daha küçük adımlar bizi daha ileriye götürür

Daha çevreci bir yaşam sürmekten sizi alıkoyan ne?
Buna gerek olmadığını mı düşünüyorsunuz? Sadece sizin etkinizin buna değmeyeceğini mi düşünüyorsunuz? İstiyor ama bunu nasıl yapacağınızı mı bilmiyorsunuz?

Ben size örnek olup, kendi yanıtlarımı vereyim müsadenizle.

Küresel ısınmanın sadece bilim insanlarının bir teorisi olmadığını artık yaşayarak görüyoruz. Bunun insan soyunun sonunu getirip getirmeyeceğini bilemem ama yol açtığımız etki ortada. Bu arada “iklim değişikliği” algıyı manipüle eden bir tanım, “hmm, demek iklim değişiyor” diyebilirsiniz, ama küresel ısınma, biraz daha birşeylerin kötü gittiğini çağırıştırıyor sanki.

Kendi etkimin bütüne ne katkı yapacağı ise benim için yersiz bir soru. Ben birşeyi doğru olduğunu düşündüğüm için yaparım, başkası ne diyecek veya ne etkisi olacak diye değil.

Daha çevreci olmayı istiyorum ama bazen bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum, ya da çıtayı çok yukarıya koyduğumdan hayal kırıklığına ve atalete düşüyorum. Oysa hatırlamamız gereken temel prensipler burada da değişmiyor; küçük adımlar atmak ve kendimizi sürekli geliştirmek.

Aware Animals, bir Bulgar çiftin buluşu olan, insanlara çevreci yaşamaları için yüreklendiren ve öneriler sunan çizgi karakterin adı.  https://awareanimals.com/

Bana bu yazıyı yazmama ilham veren paylaşımları da bu: İşte büyük puntolu yeşil hedeflere bizi götürecek küçük adımlar:
🦊plastik su şişesi yerine yanınızda cam suluk taşımak
🦊Karton bardak yerine kendi kahve fincanımızı kullanmak
🦊Markette plastik torba yerine bez alışveriş çantası kullanmak
🦊Meyve sebze alışverişi için file kullanmak
🦊Plastik çatal-bıçak yerine tekrar kullanılabilir olanları tercih etmek
🦊Daha az “ambalajlı gıda” satın almak
🦊Daha az “ambalajlı kişisel bakım ürünleri” satın almak
🦊Evde güneş panelleri kullanmak
🦊Bitki bazlı beslenmek…
gibi öneriler sıralamışlar. Peki siz bunların hangilerini yapıyorsunuz (9’da kaç?) Sizin yaptıklarınız, önerileriniz var mı bize?

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin