Kitaba rağbet, hoşgeldi #BookTok

Sosyal medya kullanımımı sınırlandırmaya çalışıyorum. Bu da mecranın karakteri nedeniyle biraz zor oluyor, çünkü sonsuz bir içerik var. Miktar olarak değil ancak zamanla ölçülebiliyor. O durumda ise sürekli bir başka ne vardı acaba görmediğim tuzağına (FOMO) düşebiliyorsunuz.
O yüzden hiç girmemek daha iyi bir çözüm gibi geldi ve telefonumdan Linkedin dışındaki uygulamaları kaldırdım. Tabii illa bir link geliyor whatsapp’tan ya da okuduğum başka yazılardan, tümden kopmak mümkün değil.

Tiktok’ta hesabım bile yok, muhtemelen hiç içerik üretemeyeceğimi düşündüğüm bir alan olduğu ve sürekli seyirci kalmak istemeyeceğim için hesap açmayı aklıma bile getirmedim. Orada olup bitenleri de danstan ve skeçlerden ibaret olduğunu düşünüyordum.

Trendwatching’de okuduğum bir haber beni epey şaşırttı. İnsanların okudukları kitaplar hakkında paylaşım yaptıkları #BookTok hashtag’i 65 milyon takipçisiyle hızla büyüyormuş. TikTok da kendi kitap kulübünü kurmaya karar vermiş. Beş moderatör belirlemiş ve her biri o ay seçilen kitap hakkında paylaşımlar yapacakmış, ay sonunda ise bir canlı yayın açarak bu hashtagi kullanan kişilerden paylaşımlarını beğendiklerini bu yayına alacaklarmış. İlk ayın kitabı Jane Austen’in “İkna”sı.

Peki tamamen kullanıcılardan organik olarak ortaya çıkmış bu kitap paylaşımları trendine TikTok bir kulüp kurarak neden katıldı? Trendwatching’in tahmini TikTok’un bu kampanyanın arkasına koyduğu destekle bağlantılı olarak kitap okuma alışkanlığı çok büyük bir kitleye yayılabilir.
İlk seçilen kitap telif hakları açısından sorunsuz, yani özgürce internetten indirilip okunabilen bir kitap. İleride yeni kitapların tanıtımı için kullanılabilir. Hatta TikTok kitap satışına girebilir.

Bu haber sizde de kitap okuma hevesi uyandırdıysa, okuma alışkanlığını sürdürmek konusunda gözle görünmez bir destek aldığınız kitap kulübümüze bekleriz. 😄

Trendwatching haberi için link

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın