Resim: Mariam Soliman / Unsplash

Etki endüstrisi

Sevgili reklamcılar, halkla ilişkilerciler, lobiciler, yönetim ve mali danışmanları ve avukatlar… Önemli bir konu için iki dakikanızı alacağım.

Solitaire Townsend bir kadın girişimci ve sürdürülebilirlik uzmanı. Yukarıda adını verdiğim profesyonel hizmetler sektörüne “etki endüstrisi” (influence industry) adını veriyor. Bu endüstride yer alan bir şirketin karbon ayakizi bir anaokulundan farksız diyor, geçtiğimiz yıl Ekim ayında yaptığı TED konuşmasında. Ama bu endüstride yer alan bir şirketin etkisi bununla sınırlı mı gerçekten?

Kabaca, çevreye verilen etki iki şekilde ölçülüyor, ilki işyeri, üretim ve dağıtım alanlarındaki faaliyetlerinizden doğan direkt etki, bir de iş ortaklarınızın, müşterilerinizin sizin ürününüzü, hizmetinizi kullanma şeklinden doğan dolaylı etki. Profesyonel hizmetler bu iki alanda da büyük bir etkiye sahip değil ama bütün ekonomi ve sektörler alanında “etki” katsayısı oldukça büyük. Yani karbon ayak izi büyük olmayabilir ama beyin ayak izi her yerde.

Townsend, BP’ye ait petrol sondaj kuyusunda 2010 yılında meydana gelen kazada 4 milyon varil petrolün Meksika Körfezi’ne karışması ile sonuçlanan endüstriyel felaketten bahsediyor. Çarpıcı olan bilgi, kazayı takip eden yılda BP’nin bu hizmetlere bir önceki yılın 3 katını harcadığını itiraf etmesi. Townsend diyor ki, bence bu sektör BP’nin imajını temizlemede, şimdiye kadar BP’nin Meksika Körfezi’ni temizlemesinden daha iyi iş çıkardı. 😏

İngiltere’de “Purpose Disruptors” adında bir oluşum var. Vizyonlarını şu şekilde açıklıyorlar: Reklam ve pazarlama iletişimi endüstrisini, 2030 “Net Sıfır” hedefi ile uyumlu tutumları, yaşam tarzlarını, davranışları ve markaları teşvik edecek şekilde yeniden şekillendirmek.

Townsend kendi iletişim ajansında 2015 yılından beri “client disclosure report” yayınladıklarını söylüyor, yani gelirlerinin hangi sektörlerdeki müşterilerden geldiğini açıklıyorlarmış. Tabii bu, sektörün büyüklerinde gözlemlenemeyecek bir şeffalık örneği. Oysa bu büyük danışmanlık ve iletişim ajansları asıl etkiyi yapan; en iyi hikayeleri anlatacak, iş dünyasının ve toplumun değişime ön ayak olacak en yetenekli çalışanların toplandığı organizasyonlar.

Townsend gibi ben de kendime ve size soruyorum: Acaba yeteneğinizi iklim değişikliğine yol açanlar mı, çözüm üretenler için mi harcıyorsunuz? Etkinizi müşterileriniz üzerinde mi, onlara yöneltilen eleştirileri savuşturmak için mi kullanıyorsunuz?

Townsend’in TED konuşmasını kendi websitesinde dinlemek için:
https://www.wearefuterra.com/thinks/solitaire-townsend-ted-talk

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın