Resim: Katherine Du/NPR

Et vazgeçilmez bir besin kaynağı mı?

Dünkü paylaşımımda Burger King’in bir restoranında bir deney yaptığını, öğle yemeğinde her siparişte “Normal mi, yoksa etli mi?” diyerek bitki bazlı burgeri normal (standart) olarak müşterilerine sunduklarını söylemiştim ve sizin tepkiniz ne olurdu diye sormuştum bir ankette.

Önce anket sonucu hakkında bir iki kelam edeyim. Ben “yaşasın yeni normal”ciyim. Bu görüşüm üçüncü ve dördüncü seçeneği işaretleyenleri yadırgamama sebep oluyor, çünkü herkesi kendimiz gibi düşünüyoruz. Çocuklar da öyledir ya, 2-4 yaş arası kendisini dünyanın merkezinde görür, başkalarının farklı tercihleri olabileceğini düşünemez (hmm bazı yetişkinler hiç büyümüyor galiba) 😁 Ama daha da ilginci size oy verenlerin bazılarının resmini gösterip, hangisine oy verdiklerini tahmin etmelerini isterdim. Tabii ki bu hiç etik olmazdı ve bunu kesinlikle yapmam ama insanlar hakkında önyargılarınızı yıkmak için süper bir etkinlik olurdu.

Aslında bence BK çok güzel bir yerden yakalmış. İnsanoğlunun en büyük kabiliyeti uyum sağlamak. Yıllardır petrol rezervinin bir gün biteceğini, yakılan yakıtın doğaya verdiği zararı konuşuyoruz. Bir zamanlar meraklı bakışlara hedef olan tek tük elektrikli araçlar artık gümbür gümbür geliyor. “Yok ben motorun o egzoz patlatan sesini seviyorum, ohh miss gibi yanmış gaz kokusu” diyen var mı? Yine de “Bu Tesla Vosvos’u, Toyota’yı, Mercedes’i yerinden etmeye çalışıyor, resmen suç bu” gibi yaklaşanlar yok değil 😄.

Bilim insanları birkaç milyon yıl önceki atalarımızın beyinlerini büyümesi ile sonuçlanacak faaliyetleri göstermesi için ihtiyaçları olan büyük enerjiyi etten aldıklarını düşünüyorlar. Bu arada bizim beynimiz toplam enerjimizin %20’sini harcarken, kedi veya köpekler enerjilerinin sadece %3-4’ünü beyinlerine harcıyorlarmış. Yani süreçte sindirim sistemine giden enerji beyni beslerken, sindirim sistemimiz küçülmüş, beynimiz büyümüş.

Öte yandan evrim sürecinde protein kaynağı et değil “fıstık ezmesi” de olabilirdi ama et daha kolay erişilebilir durumdaydı diyor bilim insanları. Dolayısıyla et bizim modern beslenmemizde vazgeçilmez değil. Eti arzuluyoruz çünkü bu da enerji zengin protein kaynağı olarak yazılımımıza işlenmiş. Nadir rastlanan olgun (tatlı) bir meyve bulduklarında atalarımızın beyni onları ödüllendirdiği için bugün hala kalori zengini şeker maddesine düşkün olduğumuz gibi.

Bugün şunu da biliyoruz ki et zengini bir beslenme atalarımızın göremediği ama şimdi iyileşen sağlık ve çevre koşullarıya eriştiğimiz ileri yaşlarda başa dert oluyor.

Şimdi uyum sağlamayıp ne yapalım? Hayvan hakları gibi hassas bir konuya hiç girmedim bile, hani sadece kendimizi düşünüyorsak da. 🤔

Bilgiler için kaynak: https://www.history.com/news/why-humans-eat-meat

Tartışmaya katılın

1 yorum