Kendini satan trençkot

Son yıllarda, geçmişte giyim kuşama harcadığım para için pişmanlık duyduğumu dile getiriyorum çeşitli vesilelele. Her yıl ucuzlukta iyi markalardan bir-iki takım elbise alırdım. Sahip olduklarımın modası geçiyor veya yıpranıyorlar bahanesi ya da katılacağım önemli bir etkinliğin, toplantının heyecanı ile. Dolabımda sayısını açıklamaya utandığım kadar elbisem var ve bunlar bir çoğunu dağıtmamdan arta kalanlar. Bir İngiliz arkadaşım iki takım elbisesi olduğunu söyler biri düğünler diğeri cenazeler için.

Kurumsal hayatta üniforma gibiydi tabii, son yıllarda kravatı düşsek de (ah kravatlar meselesine hiç girmeyeyim), yine takım elbise ile işe gidiyorduk. Yani hepsini de tepe tepe kullandım ama yine de o kadar çoğuna kesinlikle ihtiyacım yoktu. Şimdi senede bir-iki gün giyiyorum sadece, işte o adı geçen günlerde.

Öte yandan sadece giyinmek değil, güzel giyinmek de bir sosyal ihtiyaç. Her ne kadar kurgu bilim filmlerindeki tek tip üniformalara özensem de, bunun herkes için cazip olmadığını biliyorum. Ama bazı meşhur iş insanları gibi tek tip giyim kullanma hayalim var, her gün ne giyeceğim kararından kurtulmak bile başlı başına buna değer.

Eldekilerden nasıl kurtulacağımız belki atalete yol açan en temel sorun. Givin’den bahsetmiştim B. Basak Sucuka ile yaptığımız söyleşide, iyi durumdaki giysilerinizi tekrar satılması ve gelirlerinin hayır kurumlarına gitmesi için bağışlayabiliyorsunuz.

Samsoe, Danimarka’nın moda markalarından. Artık giyme heyecanımızı yitirdiğimiz elbiselerden nasıl kurtulacağımız derdine son veren bir yenilik yapmışlar. Ürünün etiketinde bir kare kod var “resell tag”, “yeniden satış” etiketi. Bunu taradığınızda sizi bir facebook hesabına yönlendiriyor ve ürünün özellikleri ilk fiyatı ile birlikte önceden parası Samsoe tarafından ödenmiş bir reklama dönüşüyor, tek yapmanız gereken ürünün durumu ve istediğiniz fiyat bilgisini girmek. Hatta bu reklam facebook ve instagram’da yakın çevrenizde yayınlanacak şekilde ayarlanmış ki, uzak yerlere kargolanmasın, çevre etkisi minimumda kalsın.

Şirket açısından, bir yandan Samsoe markasının daha fazla dolaşımda kalmasına yarıyor, diğer yandan yeni alacağınız gömlek/bluz için de fon sağlıyor tabii.

“Sürtünmeyi kaldırmak” yani müşteriye mental veya fiziksel yük/engel olan faktörlere çözüm getirmek, onları bir dertten kurtarmak inovasyonun iyi bir tanımı.

Haber kaynağı: Trendwatching

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın