Multitasking yapılır mı?

Aynı anda bir çok işi götürebildiği ile övünen birini tanıyor musunuz? Multitasking denilen olaydan bahsediyorum. Belki siz de yapabiliyorsunuz veya yapamadığınız için hayıflanıyorsunuz.

Kitap Kulübümüzde geçen yıl okuduğumuz Cal Newport’un Pür Dikkat isimli kitabında (durumunuza bağlı) sizi üzecek veya sevindirecek bilimsel bir gerçeği paylaşayım.

Belli bir beceriye yoğun şekilde odaklanarak, beyninizde sadece bu işle ilgilenen elektrik akımını bu şekilde defalarca kullanılması, oligodentrosit adı verilen bir hücre grubunun bu akıma dahil olan nöronların çevresini miyelin katmanlarıyla sarmaya başlamasını ve böylece söz konusu beceriyi etkili bir şekilde pekiştirmesini sağlıyormuş. Aynı anda çok sayıda nöral devreyi gelişigüzel bir şekilde ateşlersek (dikkatimizi dağıtırsak) güçlendirmek istediğimiz nöron grubunu izole edememiş oluyormuşuz.

Kitap sizi öncelikle (bilimsel veriler eşliğinde) çalışma kültürümüz hakkında düşündürtüyor ardından odaklanma için kurallar, stratejiler ve metotlar hakkında pratik önerilerde bulunuyor.

Podcastimin 79uncu bölümünde kitap kulübünde yaptığımız paylaşımları, notlarımızı katılımcılarımızın ağzından aktarmıştım. Bu kısa klipte ise konuya kendi davranışıma ve kitabın bakış açıma katkısını ifade ettim.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin