Kılavuz karga pardon kargo

İki Amerikalı şirket. 2.2 trilyon dolarlık Apple ve 162 milyar dolarlık UPS.

Bir Apple ürünü satın aldım. Bulunduğumuz yer Çeşme merkeze 15 dakika mesafede ancak bir çok kargo şirketi direkt Çeşme şubelerine davet ediyorlar. Dolayısıyla netameli bir iş olduğunun farkındayım, merakla bekliyorum, ne yaşıyacağız diye.

UPS getirecekmiş, 28’inde İzmir’e geldiği bilgisini aldım. Takip numarasından izliyorum, bu arada biraz daha detay görebilmek için paralanıyorum, siteye de kayıt oldum, bir sürü kutu işaretledikten sonra. Sonra ne göreyim “talebim üzerine teslim ileri bir tarihe ertelenmiş”. Telefona davranıyorum ve Apple’ı arıyorum. Müşteri temsilcisi gayet duyarlı bir şekilde beni dinliyor, bunun UPS’in standart bir ifadesi olduğunu dile getiriyor. Yani olup biteni başka bir kategoriye dahil edemiyorlar, kendilerince klasifiye ediyorlar. Demek istedikleri ise sizin bölgenize her gün teslim yapmıyoruz, erteliyoruz. Bu mağduriyetimden ötürü, iade edebileceğim 15 günlük süreyi bir ay yapıyorlar. Sorduğu sorular ve samimi ilgi ile bana kendimi ayrıcalıklı hissetiriyorlar. Daha sonra Apple beni tekrar arayarak teslimin 1 Temmuz Cuma günü olacağı bilgisini veriyor. Eh, bu bir doğumgünü hediyesiydi (30.06 günü için) ama ne yapalım. Apple dilersem Urla’ya gidip teslim alabileceğimi söylüyor ama bu 1 saat git, 1 saat gel demek. Diyorum ki, ben denk getirirsem alırım ama o tarihe kadar gitmezsem onlar getirsinler.

30’u akşamı UPS sitesinden bir kontrol edeyim diyorum, yazan not: “alıcı kendisi gelip alacak”! Cuma sabahı çalışma saati başında (08:30) UPS’i arıyorum, karşımdaki görevli bana hiçbir yeni bilgi vermeden, bir robot gibi basmakalıp sözlerle cevap veriyor. Ben cümleleri farklı farklı kurup sorduğumda aldığım cevaplar aynı. Duymak istediğim tek söz “merak etmeyin efendim, biz paketinizin bugün dağıtıma çıkmasını sağlayacağız.” Bunu duyamadan kapatıyorum. 11:30’da herhangi bir güncelleme olmadığını görüp tekrar arıyorum. Yine aynı basmakalıp yanıtlar.

Bu işi bir insana yaptırmanın, ona aklını kullandırarak inisiyatif vermeyecekseniz, duygusunu kullanarak beni rahatlatamayacaksa ne anlamı var? Hiç çağrı merkezi koymayın zaten herşey (yetersiz bir biçimde) sitenizde yazılı.

Yine Apple’ı arıyorum, öncelikle benim “kendim alacağım” demediğimi teyit ettiriyorum, kendi sistemlerinde aynen söylediklerimi yazmışlar. Demek yine UPS kafasına göre geçirmiş. Apple görevlisi diyor ki, UPS tarafında sadece bizim işlerimizi takip eden biri var onunla görüşeceğim. Böylelikle UPS’ten alamadığım bilgiyi Apple’dan alıyorum, dağıtım aracı o saatte (12 gibi) oradan ayrılmamış. Diyor ki, araca yüklenmesini sağlayacağız, herhalde geç kalır ama gün içinde teslim olur. Buna tabii razıyım, ben Urla’ya gitmek durumunda kalmayayım da. Bu arada uzun beklemeler öncesi, hattın kesilmesi durumunda merak etmememi, beni kendisinin arayacağını, numarasının telefonumda nasıl görüneceğine varıncaya kadar detaylı anlatıyor. Aldığım his, beni anlıyorlar, beni önemsiyorlar.

Ancak gün bitiyor ve UPS gelmiyor. Apple, UPS yüzünden kötü bir deneyime ortak oluyor.

Bir yanda yaptığı her şeyi doğru yapmaya çalıştığını ve bana değer verdiğini gösteren bir şirket, Apple. Diğer yanda onun %7’si kadar değerde ama burnundan kıl aldırmayan, herşeyi kendine göre değerlendiren, laf dinlemeyen, sır vermeyen, sana değer de vermeyen bir şirket, UPS.

Bugün (Pazartesi) sabah Apple’ı arıyorum, bugün teslim edileceği bilgisini alıyorum. UPS’in sitesinde hala güncelleme yok.

Nihayet Pazartesi öğleden sonra siparişimi teslim aldım ama şu şekilde oldu:

UPS görevlisi telefon edip ortak bir adreste buluşma talebinde bulunduğumu bana “deklare” etti. Böyle bir talebim olmadığını söylediğimde diğer bir kişi telefonu alıp bir şekilde Cuma günü teslimatın gerçekleşmediğini, bu yüzden bugün Çeşme Marina yakınlarına gelirsem teslim edebileceklerini söyledi. Bunu yaparken sanki bu benim talebimmişçesine rahattı kendisi, o yüzden hiç gerilmedik. Ben de daha fazla uzatmamak için kabul ettim.

Ancak UPS’in “.com” uzantılı sitelerinde böyle bir güncelleme dahi olmadı, “com.tr” uzantılı sitelerinde ise “Alıcı teslim için arayacak” gibi bir ifade vardı, ki bu daha abzürt, kimi neden nasıl arayacağımı bilmiyordum. Onlar arayınca anladım (evet, kargonuzu iki ayrı siteden takip edebiliyorsunuz ve aralarında bambaşka ifadeler ve nüanslar var).

Bütün bunları Apple’a da yazılı olarak bildirdim. Konuyu değerlendirmelerine bıraktım. Ama bana sorarsanız global bir firmadan ziyade iyi çalışan yerel bir firma tercih etmenin (Yurtiçi Kargo gibi) onlar açısından daha iyi olacağı kanaatindeyim.

Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin