Resim: Vega Factor

Yenilik neden önemli?

İş hayatınızda motivasyonunuzu yüksek tutmak için yeniliğe yer açın!
Rich Dec’in söyleşimizde paylaştığı bir çalışmayı hatırlatmak istiyorum.

Resim: Vega Factor

Vega Factor motivasyon faktörlerini ve onların kaynaklarını resimdeki gibi sınıflandırıyor. En güçlü motivasyon, işin kendisinden keyif aldığımız için yapmamız (play). Daha sonra şirketin amacını (purpose) yaptığımız işte görmemiz var, ki bu amacın bizim kendi inançlarımız ve değerlerimizle örtüşmesi gerekiyor. Bir de kendi potansiyelimizi (potential) kendi inanç ve değerlerimiz doğrultusunda gerçekleştirme isteğimiz var. Bunlar hep içsel motivatörler ve artık hep duyduğumuz gibi, buradaki eyleme geçme, kendini yönetmenin ve kendi seçimlerini yapmanın verdiği haz ağır bastığı için etkili. Öte yandan duygusal baskı-sömürü (emotional pressure), maddi baskı (economic pressure) ve atalet (inertia), yani dışsal baskılar. Duygusal baskıyı biliriz, iş arkadaşımız veya patronu kıramadığımız zamanlar olur. Daha vahimi, işimizi kaybetmemek veya gelir kaybına uğramamak (primi kaybetmemek) için bir işi yaparız. En kötüsü ise o işi yaparız ama neden yaptığımızı dahi bilmeyiz, sadece hep öyle yapılageldiği için yaparız.

Bu kombinasyon yani atalet (iyi bir nedene sahip olmamakla beraber mevcut durumda kalmak) ve duygusal baskı (başkasını rencide etmemek veya yargılanmamak, vs.) hayatımızın her alanında, iş veya özel, kendini gösteriyor. Gerçekten inanılmaz yıkıcı etkileri olan bir durum. Rich şu örnekleri veriyor:

➡️ Bu yüzden bir pilot zor şartlarda bile pisti pas geçmek yerine uçağı indirmeyi seçebiliyor
➡️ Bu yüzden akranları bir iş arkadaşlarının yanlış olduğunu bildikleri bir davranışına göz yumuyorlar
➡️ Bu yüzden insanlar birşeyleri halının altına süpürüyorlar
➡️ Bu yüzden bazı inisiyatifler verimlilikleri konusunda ciddi soru işaretlerine rağmen şirket genelinde uygulamaya konuyorlar

O yüzden neyin etkisi altında olduğumuza dikkat edelim, tuzağa düşmeyelim. Söyleşimizi veya benim özetimi linklerden dinleyebilirsiniz.

Peki başta neden yenilik yapmanın altını çizdim? En güçlü motivasyonun yaptığınız işten keyif almak olduğunu söyledim. Yaptığınız işte sevdiğiniz bir yan varsa bu çok değerli. Sizi her sabah yataktan kaldıran, sizi iş yerine çeken bu. Ama bu duygu zayıfsa veya zayıflıyorsa yenilik burada devreye giriyor.

Yaptığınız işte yenilikler yapmak hem sizi tekrara düşmekten koruyor hem de motivasyonunuzu tazeliyor. Küçük yenilikler, değişikliklerle başlamak en iyisi. Bir düşünün yaptığınız işte neyi değiştirebilirsiniz? Yorumda paylaşırsanız eminim başkalarına da ilham vermiş olursunuz.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin