Resim: Dylan Gillis / Unsplash

Verimli toplantının sırrı

Podcaste bir sezon arası verdim, 22 Ağustos’ta yeni bölümle dönüyorum. Ama geriye bakınca birçok bölümde dile getilen görüşlerin yeterince üzerinde durmadığımı farkediyorum. Oysa gerçekten ciddi bir emeğin yanısıra ciddi bir bilgi aktarımı var. O yüzden epeydir ara verdiğim birer dakikalık soundclip üretimine devam etmek istiyorum, bu sezon arasında.

Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında Rich Dec‘i konuk etmiştim. Rich, Vega Factor Danışmanlık’ta şirketlere yüksek performans göstermelerinde destek oluyor. Bu klipte ise bence şirketlerde en büyük verimlilik kaybının yaşandığı, kaynak israfının yapıldığı toplantılar hakkında önemli tespitleri var.

Bir gündemin olmaması, toplantıdaki görev dağılımının belirlenmemesi, birkaç kişinin sazı alıp bırakmaması gibi hatalar bir yanda. Diğer yanda ise “status update”in (iş listesinin güncellenmesinin) toplantıda yapılması gibi sadece konuşanların takip ettiği geri kalanların kendi işine baktıkları mesailer. Rich güncellemenin toplantı öncesinde (offline) yapılmasını, farklı uzmanlıkların biraraya geldiği değerli zamanın sorun çözmek için kullanılmasını öneriyor.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin