Resim: Fikret Tozak / Unsplash

Dijital kimliğinizi ihmal etmeyin, internette domain!

Metaverse’den arsa almalı mısınız bilmiyorum ama internette bir domain’iniz olmalı bence.

Herkesin anlatacak birşeyi olduğuna inanıyorum, kendi adıma bunların orada burada dağınık durmasına, arandığında bulunamamasına tahammül edemiyorum. O yüzden kendi adımı en yalın haliyle domain olarak satın aldım. Sonra Linkedin’de bir süredir düzenli yazdığım yazıları burada toplamanın iyi bir fikir olacağını düşündüm.
Nasıl bir site istediğimi bilmek için önce kendim uğraşmam gerektiğini düşündüm. Karşıma Fikret Hoca’nın WPOkulu çıktı, udemy’den satın aldım ve giriştim. Yine eğitimde önerildiği şekilde bir tema satın aldım (podcaster’lar için önerilen bir temaydı bu). Üzerinde birkaç küçük değişiklik yaptım, kronolojik olarak tüm yazılarımı ekledim. Sonucu sitemde görebilirsiniz.

Nasıl bir site yapmalıyım diye düşünürken siteyi yapıvermişim. Az daha unutuyordum, bundan önce WIX ile girişimimin sitesini yapmıştım, hiçbir eğitim almadan. Etraftan, işi bilen arkadaşlarımdan, gelen baskıyla siteyi wordpress’te yapmaya ikna olmuştum. Biraz daha detaylı bir iş ama Fikret Hoca’nın dediği gibi açık kaynak olmasının sitenin performansına ve başka uygulamalarla entegrasyonuna olumlu etkisi oluyor.

E-posta listeme kayıtlı olanlar biliyor, her hafta Salı günü aldıkları e-bülten de %99 otomatik hazırlanıyor, ben sadece e-postanın konu başlığını belirliyorum. E-bülten bir önceki hafta girdiğim içerikleri RSS feed’inden otomatik olarak alıyor ve formatlıyor.

Sonuç olarak söyleyebileceğim şey, sitenin nasıl göründüğüne çok takılıyoruz ama asıl değer içerikte. Siz iyisi mi insanlara fayda sağlayacağını düşündüğünüz ve paylaşması size keyif veren alanlarda yazmaya başlayın. Hergün kısa da olsa buna bir zaman ayırın. Göreceksiniz giderek daha rahat yazacaksınız, aldığınız keyif de artacak. Paylaşım yaptığınız alanda bilgilerinizin pekiştiğini ve daha uzmanlaştığınızı hissedeceksiniz. Kimbilir belki buradan kendinize bir yan iş çıkarırsınız.

Siz bence domain için Turkhost‘a, wordpress öğrenmek için de şu adrese https://wpokulu.co/ bir göz atın. 

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın