34 yıl öncesinden bir okur mektubu

Sosyal medya’nın atası mizah dergileri sayılır mı? Malzeme açısından benzer, etkileşim anlamında da çok farklı değil aslında, yüz kişiden 1’i yazıyor 99’u okuyor. 😏

Pazartesi Latif Demirci için yaptığım paylaşım için arşivimi karıştırırken 1988 Ekim’inde Gırgır’da yayınlanan okur mektubumu buldum.

Aman Allah’ım! İnsan düşüncelerini yazmazsa, zaman içerisinde nasıl değiştiğinin farkına varamıyor. O yüzden her yaşta sürekli yazmak, not almak çok faydalı. Bu vesileyle, özellikle genç arkadaşların kulağına küpe olması ümidiyle bir iki not düşeyim.

Belli ki önceki haftalarda “Almanya’dan Onur” bir yazı yazmış. Ben de ODTÜ’yü kazanmanın verdiği kıvanç ve dolduruşla, bir yazı döşenmişim. Öncelikle farkındayım OTDÜ yazıyor, hatırlamıyorum benim hatam mı, dizenin hatası mı?

Niye “sosyal demokrat muhalefeti bilmem” demişim bilmiyorum, bu kalıba tepkili olduğum bir dönem hatırlamıyorum, ama belki de kendimi partiler üstü görmüşümdür, yaftalanmaya karşı durmuşumdur, ki böyle bir yanım vardır. Kıssadan Hisse (KS)1: İnsan 18’inde neyse 52’sinde de o. 😄

Demokrasiyi baş tacı etmek konusunda ise o kadar emin değilim artık. Yani evet daha iyi bir çözüm yok şimdilik ama baş tacı edilecek bir durumu da yok. Demokrasi azınlığın sesinin duyulmasından çok %51’in tahakkümüne dönüşeli çok oldu. Sadece bizde değil, Amerika’sından Avrupa’sına her yerde. KS2: Demek ki kimin yönettiği önemli değil, sistemin denetim ve dengesi kritik önemde. Bu bahsettiğim yerler de o anlamda bizden daha iyi, fark orada.

Yaptığım 5+2+15+3 hesabına da baktım. Okul 6 yılda bitti, master yapmadım 15 değil 25 yıl dirsek çürüttüm kurumsal hayatta, sonra da politikaya değil serbest çalışma hayatına atıldım.
Gençlerin idealist olması doğal, yolları uzun, heyecanları yüksek.
KS3: Ama şimdi anlıyorum ki, birilerine faydan olması için politika yapman gerekmiyor. Yaptığı işi iyi yapan herkesin çevresine büyük faydası var, örnek olmasıyla, verdiği enerji ve ilhamla.

“Kabinesi Turizm Bakanı’na kadar hazır” demişim kesin bir arkadaşıma gönderme yapmışımdır, laf olsun diye yazmam, ama onu da hatırlayamadım şimdi.
KS4: İnsan gençken etrafındaki herkesin hep yanında olacağını sanıyor, bu da büyük bir yanılgı.

Ama enteresandır, çok kıymetli bir sıra arkadaşımın biraz gecikmeyle de olsa bu hayalimi gerçekleştirmesi hala imkan dahilinde, o kadarını söyleyeyim. 😁

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın