Özgürleştiren teknoloji

Enerji konusu bu yüzyılın en büyük zorluklarından biri. Enerjinin maliyeti ve nasıl elde edildiği hem gezegenin geleceğini hem de ekonomimizi etkiliyor.

Bu arkadaşlar dünyayı kurtarmasalar da, sizi biraz özgürleştiriyorlar. Kanadalı Aurea, otoyolda giderken her gördüğümüzde bu dünyaya ait değilmiş gibi görünen o dev rüzgar türbinlerini taşınabilir hale getirmişler. Bunun için de kampçılara sormuşlar ne kadar büyüklükte/ağırlıkta olsa sırt çantanızda taşırsınız diye. Onlar da bir su şişesi boyutunda ve en fazla 3 pound (1.3kg) demişler, arkadaşlar da yapmışlar. Daha doğrusu, işin güzelliği burada, geçen yıl Kickstarter’da geçen ay da Indiegogo’da bu ürünü yayınlayıp ön satış yapmışlar. Örneğin bizim memlekette yeni bir ürün için nabız yoklaması yapsanız, iyi niyetli sevecen halkımız %80-90 alacaklarını beyan eder, yalan söylemeye yatkın oldukları için değil, sizi kırmamak için. Ama girişimciye destek sağlamak ya da elindeki avucundakini riske etmemek için artık böyle mekanizmalar var; “ey ahali, böyle bir ürün çıkarmayı planlıyoruz, şu tarihte teslim edeceğiz, şu kadar paraya ihtiyacımız var, siz önden alırsanız hem projeyi finanse etmiş olacaksınız hem de ilerideki piyasa fiyatından daha ucuza edineceksiniz” diyorlar. Siz de parayı yatırıyorsunuz, proje yeterli parayı bulursa paranızı alıyorlar ürünü de size gönderiyorlar. Buna kitlesel fonlama deniyor. Bu hafta bu konuda paylaşımlara devam edeceğim.

Shine’a geri dönersek, bir tasarım harikası. İçinde ayaklarını taşıyabilen ve çiçek taç yaprakları gibi üzerine sarılan pervaneleri olan mini bir zepline benziyor. Yumuşak bir zemin lazım, kazığını saplayıp desteklerle sabitlemek için. İki dakikada kurulup çalışır hale geliyor. 4 telefon şarj edecek kadar güç biriktirebiliyor, tam dolduğunda. Hatta evden doldurup da getirebilirsiniz tabii, başlangıç için. Yağmurlu havada bile kullanabiliyorsunuz. Her kuvvette rüzgara göre tahminlerini de iletmişler, örneğin sağlam bir rüzgarda telefonu 20 dakikada şarj ediyormuş, normal bir rüzgarda bir saatte, hafif meltemde ise 12,5 saatte. 😊

Kaynak: Fast Company

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin