Siyaset zihniyeti

Geçenlerde trafikte giderken bir yol tabelasına denk geldim “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı” (resmini çekemedim bu Habertürk sitesinden aldığım eski tabelası).

Çevre ve Şehircilik fena halde oksimoron kavramlar. Yani sıcak buz veya siyah ışık gibi, birlikte düşünülmesi zor, hatta zıt kavramlardan. Logosu aslında çok güzel ifade ediyor, yeşilliklerin içinden yükselen binalar. Zaten tersi olmuyor, binaların etrafının yeşillendiğini hiç görmedim, bina gelip yeşilin içine veya üstüne oturuyor.
Yalnız değişik bir inisiyatif almışlar, iklim değişikliğini yani bir anlamda bu ikisinin bir araya gelmesinin doğurduğu sonucu bakanlığın sorumluluğuna katmışlar.
Acaba dedim başka ne gibi itiraflar pardon inisiyatifler gelebilir:

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı var, bu arada ilk bakışta birbiriyle çelişmiyor gibi görünse de sanayisi olmayan teknoloji var, acaba mesela yazılıma bu tür bir yaklaşımla gereken önemi verdiğimizi söyleyebilir miyiz? Ama bunun yanına Sürdürülebilirlik yakışır her halükarda.

Başka neler olabilir?
Çalışma ve Sosyal Güvenlik ve İşsizlik Bakanlığı
Gençlik ve Spor ve Güçsüzlük Bakanlığı
Tarım ve Orman ve Rant Bakanlığı
Milli Eğitim ve Sınav Bakanlığı

Dışişleri ile Milli Savunma’yı da birleştirmeyi öneriyorum, hem tasarruf olur hem de aynı işle iştigal ediyorlar gibi geliyor bana.

Sizin değerli katkılarınızı da merak ediyorum. Bu arada amacım günlük siyaset yapmak, partiler arası atışmaya zemin hazırlamak değil, zaten burada bir partiye atıf yok, lütfen siz de oraya çekmeyin. Kendimce mizahı kullanıyorum, bunun bir kışkırtıcı yönü var ama ben bir zihniyeti eleştiriyorum ve doğru bakış açılarını arıyorum.

Not: TDK’ya göre siyasetin tanımı; devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş veya anlayış.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın