Resim: Sharon McCutcheon / Unsplash

Kağıtsavar uygulamalar

Evdeki kağıt tomarlarından, sağa sola atılmış prospektüs ve kılavuzlardan kurtulmak istiyor musunuz? Size bazı faydalı uygulamalar tavsiye edebilirim. FastCompany ve benim mühimmat depomdan.

En başta benim çok severek ve kolaylıkla kullandığım CamScanner. Herhangi bir dokümanı e-postadan imzalı geri göndermek gerektiğinde, ya da saklamak istediğiniz bir faturayı, resmi çektiğiniz ışık az ya da fazlaysa çok güzel rötuşlayarak pdf olarak kaydedebiliyor, direkt önceden kaydettiğiniz adresinize tek tuşla e-postalaybiliyorsunuz. Ücretli versiyonunda daha maharetli yardımcılar da var.

Bir diğer öneri FC’den, mycentriq.com. Evdeki beyaz eşyanızın veya elektronik aletinizin fotoğrafını çekiyorsunuz, kendi veritabanından ürünü tespit ediyor (veya siz bulduruyorsunuz) ve kullanma kılavuzundan, yardımcı videolara, garanti süreçlerinden servise, hatta yedek parça teminine kadar size yol gösteriyor. Müthiş değil mi, belki biri yerlisini yapar.

Bir diğeri, bizim için çok anlamlı değil ama kafa açıcı diye paylaşıyorum, Postscan Mail’e adresinize gelecek bütün fiziki postaları yönlendiriyorsunuz. Size zarfları tarayıp e-postanıza gönderiyorlar. Sizin seçtiklerinizi zarfı açıp içini tarayıp e-postanıza gönderiyorlar veya isterseniz fiziki olarak gönderiyorlar, aylık bir abonelik karşılığı. Allah’ım hayatta ne dertler ve ne işler var dedirtiyor. Ama ihtiyaç ve para veren varsa, iş de var.

Google Photoscan’i hiç kullandınız mı? Basılı fotoğraflarınızı akıllı bir şekilde tarıyor, düzeltiyor, fotoğrafın fotoğrafını çekmekten yüz kere daha iyi, çünkü arkada yapay zeka çalışıyor.

Son olarak Microsoft Lens. CamScanner gibi ama daha becerikli. Bütün arşivinizden kurtulmak istiyorsanız, yine ücretsiz bu uygulamayla taratabilirsiniz. Daha iyisi karakter tanıma fonksiyonu sayesinde, taranan dokümanlar içinde arama yaptırabiliyorsunuz. Beş sene önceki laboratuar testindeki bir değeri bulmak için zaman kaybetmiyorsunuz.

Sizin var mı önerebileceğiniz bu tarz faydalı uygulamalar?

Kaynak: Fast Company

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin