Hizmet alırken hangisine bakarsınız?

Dün kitap kulübü için yaptığım nabız yoklamasında kitap tedariğinde internetten kitap siparişimizin oldukça baskın olduğunu tespit ettiğimi, tüm satın almalarımız içinde Amazon’un payının %40 olduğunu söylemiştim. Buradan hareketle Amazon’un müşteri ilişkilerine toplu alımlar için “kolaylık” talebinde bulunduğumdan bahsetmiştim. Gelen bir yorumda neden BKM’yi düşünmediğimi, sonuçta Amazon’un Jeff Bezos’a ait olduğu söyleniyordu. Buradan da haftanın anketi çıktı.

Ben önden kendi görüşümü de belirteyim. Alışverişimi yaparken göz ettiğim unsurların arasında “yerel ekonomiye” katkı vardır. Muadil iki ürün arasında, üretimiyle (yatırım), tedarikiyle, istihdamı ile (bilebildiğim kadarıyla tabii) yerel ekonomiye (ülkeye) katkısı daha fazla olanı seçerim. Sermayenin kime ait olduğu konusu ise çok karışık. Bir Fenerlinin Galatasaray-yabancı rakip arasında yabancı takımı desteklemesi gibi “ideolojik” durumlar da olabildiği gibi, bir Türk sermayedarın parasını nerede nasıl harcadığını da bilemezsiniz. Demek istediğim para işi karışık, ben hizmetin, ürünün niteliğine bakarım.

Bu arada Amazon Türkiye’nin yerel ekonomiye katkısı açık, vergisini burada veren, tedariği, çalışanı, paydaşları yerel olan bir şirket.

BKM’nin kurucusunun ilham veren hikayesini ise yeni öğrendim, Bursa’daki müthiş kitabevi ve online sitesinin bağlantısını da yeni kurdum. Bursa’da olsam mutlaka kitabevinin müşterisi olurdum. Ama bence Amazon’dan aldığım hizmet hala diğerlerine eşdeğer değil. İlk günden beri Amazon kurye işinin önemine olan inancını gösterdi. Kolay Gelsin ile beklentileri fersah fersah aştı. Ürün çeşitliliği, fiyatların uygunluğu, ambalajdaki özeni ve tabii hızını düşündüğümde Amazon benim hep ilk tercihim. Ben istiyorum ki, tüm şirketler gözünü en iyiye diksin, ondan daha iyi ihtiyaç karşılamaya odaklansın, yerli sermaye diye kayırılmayı beklemesin.
Ugur abi’nin dediği gibi “müşteri markaya değil deneyimine sadıktır”

İşin şakayla karışık gerçeğini ise sona sakladım. Her isteyen Amazon’un ortağı olabilir Nasdaq borsasında, yani alışveriş yaptığınız şirketin ortağı olabilirsiniz.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin