DYF Kitap Kulübü Nisan’22 Toplantısı

Dün akşam kitap kulübümüzün 16’ıncı buluşmasında Matt Haig’in Goodreads tarafından 2020’de yılın en iyi romanı seçilen Gece Yarısı Kütüphanesi’ni konuştuk.
Bir hoş tesadüf; kitabın neredeyse tamamı 28 Nisan gecesinde geçiyor, biz de 27’sinde okuduk.
Kitap hakkında yorumları 9 Mayıs’ta yayınlayacağım DYF podcast bölümüne bırakıyorum.

Bu kitap bizim için bir ilkti çünkü şimdiye dek sadece kişisel gelişim/iş dünyası/sosyal bilimler alanlarından kitaplar okuyorduk. Geçtiğimiz yılın sonunda 4 kitaptan birini kurgu romanlara ayırmaya karar vermiştik. Ayrıca bu ay yaptığımız anketle Mayıs-Ağustos aylarında okuyacağımız kitapları oylamıştık, onları da duyurdum.

Mayıs: Paranın Psikolojisi-Morgen Housel
Haziran: Incognito-David Eagleman
Temmuz: Körlük-Jose Saramago
Ağustos: Şempanze Paradoksu-Steve Peters

Kitap seçimi yapılırken serde araştırmacılık olduğu için bir nabız yoklaması da yapmıştım; kitapları nereden alıyoruz, nasıl okuyoruz veya dinliyoruz diye. 92 kişi yanıtladı, 550 üstü üyeye sahibiz şu anda, bayağı yüksek bir geri dönüş bence. Satın alma tercihlerinde kitapevleri 1/4ün altında çıktı, gerçek rakam buna yakın mı bilmiyorum. Ama biz kitapları seçerek aldığımız için online satın alınması belki de normal. Bu arada Amazon açık ara ilk tercihimiz (%40). Müşteri ilişkileri birimine de yazdım, toplu alımlarda bize bir kolaylık sağlayabilirler mi diye, ses seda çıkmadı. Oysa Bookinton’un istatistiklerine göre satış listelerinde sıralama oynatacak etkinliğe geldiğimizi düşündüren emareler görüyoruz, ben değil Mürsel Hanım söylüyor vallahi, Amazon Amazon duy sesimizii.. 😆

Son olarak “Bu kitap kulübünü arkadaşlarınıza tavsiye eder misiniz?” diye sormuştum, malum bu pazarlama dünyasının NPS (net promoter score) sorusu (mucidi P&G’dir). Onlu sklada 9 ve 10 verenlerin sizi çevrelerine samimiyetle salık verecekleri, yani gerçekten memnun kaldıkları varsayılıyor. 7 ve 8 verenler, memnun ama etraflarına bunu ballandırarak anlatacak kadar değil, dolayısıyla onlar nötr kabul ediliyor. 1 ila 6 arası not verenler ise sizin hakkınızda çevrelerine burun kıvırarak konuşacaklar. Net denmesinin sebebi sizi tavsiye edeceklerden (bizim skor %83.7) hakkınızda o kadar da olumlu bahsetmeyecek olanların (%6.5) düşülmesi ile belirlenmesi, yani 77. Bence gayet olumlu. Ama tek başına bir şey ifade etmez, zaman içinde değişimine bakılmalı.

Aslında rakamlar olmasa da bu bağlılığı hissediyorsunuz. Müdavimler katılamayacaklarsa ya whatsapp gruplarından ya da bana direkt yazarak mazeretlerini ve üzüntülerini bildiriyorlar. Bu bence çok değerli ve anlamlı, insan böyle birşeyi ancak kişisel olarak davet aldığı zaman yapar öyle değil mi? Kulüp herkese açık olmasına ve kişisel davetiye göndermememe rağmen bunu yapıyorlarsa demek o bağı kurabilmişiz. Bunda benim kadar sürekli katılan değerli üyelerin, yani topluluğumuzun payı var, ne mutlu bize.

Sizi de bekleriz, bence topluca kitapları alıp katılmak için çok iyi fırsat

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin