Resim: @minhphamdesign / Unsplash

Üretkenlik personanız hangisi?

Öğrenme-paylaşma döngüsü çok tehlikeli bir olaymış arkadaşlar.
İnsanın kendini keşfe ve geliştirmeye olan ihtiyacı hep biryerlerde duruyor. Bazısında gömülü 20 yaş dişi gibi belki hayatı boyunca kalıyor, bazısında da er ya da geç çıkıyor.

Ancak bu merak bir de paylaşmayla birleşince içinden çıkılmaz bir döngüye giriyorsunuz. Öğrendikçe paylaşmak, paylaşırken daha fazlasını bilmeye ihtiyacınız olduğunu farketmek, insanların da sizden bunu bekledikleri (yanılgısı ya da gerçeği) ile paçayı kaptırıyorsunuz. Sonra büyük bir zaman kısıtınız olduğunu fark ediyorsunuz, çok şey yapmak istiyor ama zamanı yetiremiyorsunuz. Düşmekte olan sıcak hava balonu gibi safraları atmaya başlıyorsunuz. Benim televizyon izlemeyi bırakmam gibi, sonra biraz daha zorları geliyor sosyal medyadan elinizi çekmek gibi, bu arada uykuya dokunmayın hiç iyi sonuç vermiyor. Ama bakıyorsunuz ki yer açtıkça arsız öğrenme iştahınız boşluğu dolduruyor. Ben bazı hiç sevmediğim işleri de (iş diyorum, yapmam gereken) ertelemeye başlıyorum hemen, bunlar her türlü para pul meseleleri, alacaklar ve borçlar (vergiler, aidatlar) gibi. Geçenlerde bir e-postadan erteleme hastalığına karşı bir program teklifi gördüm, dolar cinsinden yazıldım (Virtue Map isimli yabancı bir programdı). Program devam ediyor ama büyük hüsran oldu benim için, adamlar erteleme için doktora programı yapmışlar ben 4 işlem öğrenmeyi bekliyordum.

Neyse sonra erteleme sorunumun o kadar da büyük engel teşkil etmediğini (üç kuruşluk vergi borcundan hapse girmediğim sürece) fark ettim. Benim sorunum üretim çabalarımı verimli hale getirmek diye düşündüm, ve tabii evren yine karşıma bir test çıkardı. Üretkenlik persona’nızı öğrenin diye, atladım tabii (ücretsiz ama ingilizce)

Test size vizyoner, tasarımcı ve yaratıcı taraflarınızın geliştirilmesi ve desteklenmesi gereken taraflarını ortaya koyuyor. Şöyle başlıklar var, ağzınızı sulandırmak için bırakayım.

CANLANDIR (ENVISION)
En İyi Çalışmanızın Arkasındaki Neden
Odağınızı Keskinleştirme
Başarı Paketinizi Oluşturma
TASARIM (DESIGN)
Projenizi Tanımlama
İşinizi Planlama
Programınızı Oluşturma
YARATMAK (CREATE)
Büyüme Alanı Zaman Yönetimi
Alışkanlıklar ve Rutinler
Bitirme, kutlama ve yeniden başlama

Müsadenizle, keşfetmem gereken yeni bir konum var. 😁

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın