https://www.vecteezy.com/members/yganko

DER-YA’dan çağrı var

Farklı disiplinlerden, kafa dengi, öğrenmeye açık insanların, birbirlerinin gelişimine ve üretimine destek ve ortak olma taahüdü ile bir araya geldiği bir topluluk olan DER-YA 7. ayını tamamladı.

(DER-YA profesyonel bir topluluk, hem aylık üyelik ücreti var hem de aramızda 5 yıldan az iş tecrübesi olan yok, çünkü biliyorum ki daha az tecrübeli veya öğrenci arkadaşların beklentileri ve hedefleri çok farklı)

Yukarıda bahsettiğim amaçla bir araya geldik, uygulamada bunun yollarını aramaya ve denemeye devam ediyoruz. Çalıştığını düşündüğümüz yollardan bir tanesi de “körfez” adını verdiğimiz, belli ilgi alanlarında DER-YA’ya açılan oluşumlar. Bu alt gruplar, aralarından gönüllü moderatörler yönetiminde ayda bir, çevrimiçi olarak bir araya gelip, o başlıkta ilgilendikleri, öğrenmek istedikleri bir konuyu ele alıyorlar. Aramızda o konuda bilgisi olan biri varsa o paylaşıyor, diğerleri sorularıyla ve görüşleriyle katkı veriyorlar. Aramızda o konuda yeterli bir bilgiye, tecrübeye sahip biri yoksa, kendi ağlarımızdan birini bu buluşmaya davet ediyor ve onun birikiminden faydalanıyoruz.
Peki şu an hangi körfezlerimiz var, keşfedilmiş olan derseniz:

“Ebeveynlik”
“Girişimcilik”
“Kişisel Gelişim ve Kariyer Değişimi”
“Koçluk”
“Seyahat”
“Yatırım”

Şimdi denemek istediğim şey ise, dışarıdan düzenli bir destek almak. Bunu da ilk önce Yatırım Körfezi için test etmek istiyorum. Örneğin finans, iktisat, işletme alanında bir üniversite öğrencisi olsa, ayda bir yaptığımız bu toplantılar için seçtiğimiz konuda bir ön araştırma yapsa, gerekirse bu konuda görüşüne başvurabileceğimiz birilerini belirlese ve toplantımıza katılarak bir toplantı notu çıkarsa. Bu konularda yaratıcılığını kullanırken benden yönlendirme alsa. Aralarda da beraber çalışırken bana merak ettiği soruları sorsa, yani gönüllü çalışmasının bir karşılığını informal bir şekilde benden veya arkadaşlarımızdan mentörlük olarak alsa nasıl olur?

O zaman buyurun anketime…

DER-YA ilginizi çektiyse eğer, aşağıdaki ifadelerden hangisi size uygun acaba?
a. öğrenciyim, göreve talibim
b. üye olmak istiyorum
c. daha fazla bilgi istiyorum
d. Malesef zamanım yok:

Not: Çok ama çok meşguller… Evi yansa söndüremeyecekler… Kendinizi dışlanmış hissetmeyin diye size son seçeneği ayırdım. Biliyorum kimsenin fazladan birşeye ayıracağı zaman yok…mu acaba? Yola ne kadar zaman harcıyorsunuz, televizyona, sosyal medyaya ne kadar bakıyorsunuz, lüzumsuz toplantılarda ne kadar zaman geçiriyorsunuz? Bunları sorgulamak, kabul etmemek sizin elinizde. Meşgul değilsiniz, öncelikleriniz farklı, bunu (umarım) bilinçli şekilde yapıyorsunuz, ya da sele kapılmış gidiyorsunuz. Bu seçenek sizin için.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin