Foto: Instagram @aliyigittas

Kahve bahane

Costa Coffee 2011’de terk ettiği Türkiye pazarına Boyner ile geri döndü. Ya da şöyle söylemek daha doğru sanırım; Boyner Costa Coffee’yi Türkiye’ye geri getirdi.

Costa Coffee Türkiye’den ayrılırken en büyük rakibi Starbucks’ın herhalde 200 mağazası yoktu, bugün 550’ye yakındır. Bu sürede pazarı 1999’da açan Gloria Jeans ülkeyi terketti, Doğuş Grubu Kahve Dünyası’na ortak oldu, Ülker Önce Cafe Crown’la ardından Carribou’yla pazara girdi çıktı, bir çok yerli zincir bine yakın mağazayla meydana çıktı. Pazarın büyüdüğü söyleniyor, gerçi pandemi ile bir darbe almış olmalı ancak bir kafede oturmak dışarıda yemeğe göre çok daha ulaşılabilir bir zevk ve bu pahallılıkta ehven olabilir.

Ama artık Coca Cola’ya ait olan Costa Coffee için Türkiye’nin stratejik bir önemi olduğunu sanmıyorum. Bu daha çok deneyim odaklı mağazacılık arayışında Boyner’in bir inisiyatifi. Kendi kullanımı için Costa Coffee’yi ikna etmiş olması bir başarı. Anladığım kadarıyla sadece Boyner mağazalarının girişinde konumlanacak, başka franchise vereceklerini sanmıyorum. Vakkorama’nın Cafe’si varsa Boyner’in de Costa Coffee’si var gibi bir durum. Bu arada deneyim odaklılık demişken, cafe’de alışveriş çantalarınızı emanet edebileceğiniz bir concierge benzeri, vestiyer benzeri bir yer var mı mekan içinde çok merak ettim, yoksa bir çuval incir… 😆

Türkiye’de az sayıdaki pazarlama podcastlerinden “Tüketime Övgü” son bölümünde Kahve Dünyası markasını ele almış, bu haberden bağımsız. Hande Aydın ve Hakan Şık Kahve Dünyası’nın neden bir Nusret olma imkanını kaçırdığını sorguluyorlar. Malum İngiltere’de de varlar ve Doğuş da hala ortağıysa bu anlamlı bir soru. Öte yandan ben Nusret’in bir “ünlü markası” olduğunu düşünüyorum tam bir bağ kuramadım Kahve Dünyası ile. Ama katıldığım güzel bir tespit var “Let’s make Şemsiye Çikolata great again” diyerek yeni nesiller için anlamını yitiren şemsiye çikolata gibi Kahve Dünyası’nın bayrak yaptığı bir ürüne güncellik, tazelik kazandırmalarını tavsiye ediyorlar. Kahve Dünyası’nın kurucusu Altınmarka Türkiye’nin en büyük kakao üreticisi (dünyada da 6.sıradaymış). Bence Kakao Dünyası diyeceklerine Kahve Dünyası deyip mağazayı kahve satan bir çikolatacıya döndürmek ve kahvenin artan popülaritesinden faydalanıp güzelce ayrışmak akıllıca. Ama uygulamada benim de eleştirilerim var. Bu Moda Şubesi’nin fotoğrafını üç yıl önce çekip twitter’da paylaşmıştım. Starbucks’ın yanına dükkan açıyorsanız, böyle güneşten solmuş bir tabelayla rekabet edemezsiniz. Eskiden Efes’in az ilerisindeki köhne, ıssız Tuborg birahanesi gibi kalırsınız. Sanıyorum tabela hala bu durumda.

Kahve Dünyası çikolata kaşık gibi marketing gimmick’leri bulmuş bir markanın sahip olduğu kakao deneyimini çok daha iyi kaldıraç yapmasını ve uygulamaya dikkat etmesini bekliyorsunuz.
Altınmarka Baylan markasını da satın alıp yaşamasına ve tekrar büyümesine vesile olmuş bir şirket. Bana da Kahve Dünyası’nı biraz ihmal ediyorlar gibi geldi.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın