Başarı için neden çok şeyle ilgilenmeliyiz?

Bilgi her yerden yağıyor. Sosyal medya, e-bültenler, YouTube ve bilimum internet sitelerinde içerik katlanarak büyüyor.

Kitap kulübünü kurduktan sonra bana mı öyle geliyor bilmiyorum ama bazı insanlar sanki kitapların ardına saklanıp huzur bulmaya çalışıyorlar. Bir kitabı okumak saatler bile sürse, başı sonu belli, bütünlüklü bir kaynak. Kaynaktan kastım kurgu dışı, araştırmaya dayalı kitaplar.

Yani kitabın devrinin bittiği falan yok, bence kıymeti giderek daha fazla anlaşılıyor. Ama tabii çok fazla sayıda kitap var, onların arasından nasıl seçim yapacağız? Arkadaş tavsiyesi veya kitap kulübündeki oylama 😉 candır. Bir de sevgili Mürsel Çavuş’un yeni girişimi var Bookinton Kitap Platformu. Diyorlar ki, “Türkiye’de 5000 yayın evi var (yanlış okumadınız beş bin), her yıl 65-70 bin kitap yayımlıyorlar. Okuyucuların bir kitabı almadan göz atmak isteyeceği sağlıklı bir kitap referans sitesi olmak istiyoruz”. Daha fazla detayı, amaçlarını ve çalışmalarını bu adreste bulabilirsiniz.

Her zaman söylüyorum bir paylaşımıyla bana kitap kulübümü kurma ilhamı veren Mürsel Hanım da haliyle ilk günden beri bizim üyemiz. Kitap kulübünde okuduğumuz her kitap hakkında bir katılımcının yazısını yayınlayabileceğini söyledi, ben de “Çok Yönlü”ye talip olmuştum. Geçtiğimiz hafta yazım yayınlandı.

Başarı için neden çok şeyle ilgilenmeliyiz alt başlığıyla çıkan kitabı okumak doğrusu bana çok iyi geldi, çünkü ben de gezdirilmeye çıkan köpekler gibi her tarafı “koklamaya” bayılıyorum, öğrenmek konusunda pek meraklıyım. Evet çoğunlukla bu odağınızı dağıtmaya mal oluyor ama günün sonunda elde ettiğim her başarıda çok yönlü olmanın izlerini görüyorum.

Gençlerle konuşurken bazen hayıflanıyorlar “zamanında” birşeyleri öğrenemediklerinden yakınıyorlar. 48 yaşında kendine yeni kariyer yapan biri olarak yarı yaşımdaki arkadaşlara (omuz silkerek) diyorum ki; hiçbir şeyi öğrenmek ve başlamak için geç değil. Ama geçen zamanın telafisi yok. Ya da Çin’lilerin sözü gibi; Bir ağaç dikmek için en iyi zaman 20 sene öncesiydi. İkinci en iyi zaman ise şimdi…”

Peki sizin için hangi işe başlamak için en iyi zaman şimdi?

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin