Çocuğunuzu neden özel okula gönderiyorsunuz?

Eğitim okul çağındaki çocukları olan ebeveynlerin gündeminden çıkmıyor, Derya Ertok Elon Musk’ın kendi ve SpaceX çalışanları için şirketing kampüsünde bir okul açtığından bahsetmişti bu hafta, açıkçası çok imrendim.

Bu anket çocuğunu özel okula gönderenler için. Ama hemen söyleyeyim çocuğu devlet okuluna giden velilerden istirhamım var, yoruma yazar mısınız? Devlet okulundan memnun musunuz? Özellikle de önceden özel okula gönderen ve şimdi devlet okuluna gönderen veliler izlenimlerini, düşüncelerini yazarlarsa çok çok sevinirim.

Maddi durumu elveren bir ebeveyn iseniz (bu paralar ne kadar anlamsız gelse de) sanki çocuğunuzu özel okula göndermekten başka bir çareniz yokmuş gibi hissediyorsunuz. Yani böyle bir imkanım varsa neden çocuğum için kullanmıyorum diye. Bu herhalde herhangi bir özel okulun bir devlet okulundan iyi olduğu varsayımına dayanıyor. Tabii iyi devlet okulu var mı, nereden anlaşılır bunu da bilmiyoruz. Çocuğunuza okul seçen bir paralı hizmet olsa, okul komisyonculuğu, yok bu çok kötü oldu, hah… okula yerleştirme hizmeti (OYEH!) bence iyi iş yapar. 

Daha önce de dile getirdim ama tekrar söyleyeyim, temel eğitimde “özel”e karşıyım! Özel okullara harcanan paranın büyük kaynak israfı olduğunu düşünüyorum. İmkanı olup özel okula para verenler çok daha azını vergi olarak verse, devlet tarafından çok daha verimli yönetilip herkese sunulabilir, idealini söylüyorum. Bunun için bambaşka bir ölçme ve değerlendirme, rehberlik anlayışı gerekiyor, ve tabii herkesin nihai hedefinin üniversite olmadığı akıllı ve bilinçli bir sistem.

Çocuğunuzu neden özel okula gönderiyorsunuz?
– iyi bir eğitim alsın (ben üniversiteyi de dışarıda veya burada özel okuturum)
– iyi bir üniversite kazansın (benim önceliğim iyi bir devlet veya burslu özel üniversite)
– fiziki/çevre şartları daha iyi (okulun imkanları, temizliği, arkadaş çevresi)
– iyi devlet okulu bilmiyorum (çevremde gönderebileceğim iyi bir devlet okulu var mı ki?)

Yorumları okumak için: https://www.linkedin.com/posts/meteyurtsever_e%C4%9Fitim-okul-%C3%A7a%C4%9F%C4%B1ndaki-%C3%A7ocuklar%C4%B1-olan-ebeveynlerin-activity-6905378231289987072-0Pcb

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın