DYF Kitap Kulübü Şubat’22 Toplantısı

Dün akşam kitap kulübümüzde James Clear’in Atomik Alışkanlıklar adlı kitabını konuştuk. Her toplantı sonrası Zoom istatistiklerine bakarak bir değerlendirme yapıyorum. “Bir arkadaşa bakıp çıkacacağım”cılarla beraber 70 kişi katılmış bu kez ve 45 kişi bir saatin üzerinde kalmış. Kulübe katılma hızındaki artışı da gözlemleyebiliyorum. Bunlar mutluluk verici tabii ama beni asıl düşündüren acaba sayımız arttıkça deneyim nasıl evriliyor? Üç dakikalık bir sayaç işletiyorum her konuşan için, normalde 75 dakikada tuttuğumuz toplantı bu kez 100 dakikayı buldu. Buna rağmen acaba konuşmak isteyen herkese söz alabildi mi? Paylaşım yapanlar kısıtlanmış hissettiler mi? Hemen hemen tüm konuşanlar kırmızıya dönen arka fonumu görünce (3 dakikalık süre bitince) nezaketle sözlerini bitirdiler ama daha çok notları olduğunu söyleyerek. Şüphesiz her katılan söz almak istemiyor. Kitabı bitiremeyip sadece dinlemek için katılanlar da var, bir özetini podcastimde paylaştığım halde o anda orada bulunmak çekici geliyor şüphesiz.

Denemek istediğim birkaç fikir var; belki süreyi 2 dakikaya indirmek zorlayıcı olabilir ama daha fazla katılımı teşvik edebilir. Sohbet devam ederken, insanların birlikte notlar alabilecekleri bir Miro sayfası açabilirim, böylelikle chat’e yazılan bazı değerli mesajlar kaybolmaz. Orada konuşmada adı geçen kitap önerilerinin yer alacağı bir alan da olur. Bir alternatif de odalara ayrılmak ama o zaman da düşüncelerini merak ettiğimiz, konuşmalarını beğendiğimiz bir arkadaş diğer bir odada kalırsa ona da sıkılabilir insanlar ve tabii FOMO durumu, acaba diğer odada neler konuşuyorlar? 😄

Bir yenilik de kitap kulübünün kurmamda bana paylaşımlarıyla ilham veren Mürsel Hanım’dan geldi. Kendisinin kitapseverleri buluşturmak, bilgilendirmek için bir girişimi var; Bookinton. Her toplantı sonunda bir gönüllüden kitap için bir değerlendirme yazısı alırsa bunu sistede yayınlayabileceğini söyledi. Merak edenler için şimdiye kadar iki katılımcımız (Belgin Hocam ve Alim Bey) iki kitap hakkında (Öz ve Sıfırdan Bire) yazdılar, benim de haftaya yayınlanmak üzere sözüm var, Çok Yönlü için.

Bu buluşmamızdan yapacağım derlemeyi podcastimde 7 Mart’ta yayınlayacağım, kitap hakkında değerlendirmelerimi de o zamana bırakayım.

Bir sonraki buluşmamız (yine ayın son Çarşambası saat 21:00’de) 30 Mart’ta ve okuyacağımız kitap Young&Klosko’dan Hayatı Yeniden Keşfedin.

Bookinton web sitesindeki yazılar:
https://www.bookinton.com/kategori/okurdan/

Kitap kulübümüze üye olmak için:
https://www.meteyurtsever.com/2020/01/15/dyf-kitapkulubu/

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin