Foto: Cottonbro / Pexels

Insta’cılara müjde, darısı Linkedin’cilere

İnstagram içerik üreticilerini yeni bir gelir modeli ile desteklemeye hazırlanıyormuş. Yanlış hatırlamıyorsam önce You Tube başlattı reklamlar/gösterimler sayesinde içerik üretenlere gelir sağlamaya. Sonra Patreon direkt içeriğin tüketicisinden karşılamaya başladı bu geliri. Tüketici zaten “abonelik” sistemine alışmaya başlamıştı. Her zaman severek takip ettiği ve beslendiği kişiye bir kahve ısmarlasa olmaz mıydı? Bu bana çok mantıklı geliyor, ben de günlük gazete okuduğum dönemde bir gazeteyi neredeyse sadece köşe yazarları için alıyordum.

Tabii orada can sıkıcı olan Patreon’un bu aracılıktan aldığı azımsanmayacak pay. İşte social token veya benzeri coin’lerle, belki NFT ile bu merkezi sistemler ortadan kaldırılabilir. Tarladan tüketiciye aracısız durumu olabilir. Ama işte bu Instagram’ın yaptığı Patreon’un yediği kaymağı kendine almak. İçerik üreticilere takipçilerinin bilgilerini de almalarına başka platformlarda kullanmalarına izin verecekmiş. 2022 yılı test yılı gibi geçecek, 2023’ten itibaren onlar da komisyon almaya başlayacaklar tabii. Çok merak ediyorum bu blockchain, Meta gibilerin hakkından gelebilecek mi veya nasıl gelecek?

Ancak Instagram içeriği nedeniyle de bana farklı geliyor. Sözkonusu Instagram olduğunda içerik üreticisi ile influencer arasında nasıl bir fark var bilemiyorum (bilenler aydınlatırsa sevinirim) ama bana oradaki içerikler fazlasıyla reklama bulanmış gibi geliyor. Bir de takipçiden para alınırsa reklamın reklamına para ödenmiş gibi olmayacak mı? Tabii oradaki havuç başka. Abonelik ücreti ödeyen takipçiler bir mor halka ile taçlandırılacaklarmış. Hem takip ettikleri kişi gözünde bir statü kazanacaklar, sadece kendilerine özel içeriklerin sefasını süreceklermiş.

Ne diyeyim, onlar ersin muradına biz çıkalım Linkedin’e! 😄

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin