Foto: Krakenimages / Unsplash

Başarınızın sırrı

Bu hafta başında sizinle bir 2021 muhasebesi ve 2022 planlaması formu paylaşmıştım, hem podcastimde hem burada. İşte o formdan vizyonumuza ışık tutacak bir soru bloğu:

2021’de elde ettiğiniz en büyük üç başarı sizce neydi?
İş hayatınızda olabilir, özel hayatınızda olabilir. Bir projeyi hayata geçirdiniz, belki 10 kilo verdiniz, bu epeydir istediğiniz birşeydi. İşleriniz arasına sıkıştırıp bir eğitim programını başarıyla bitirdiniz ve mesleğinizde yeni bir yetkinlik kazandınız. Uzun zamandır hayal ettiğiniz bir alışkanlık kazandınız ve bunu sürdürebiliyorsunuz. Kendi işinizi yapıyorsunuz ve büyük bir müşteri kazandınız.

Peki bunları başarmak için ne yaptınız?
Çoğu zaman buna fazla kafa yormuyoruz. Neyi değiştirdik, neyi farklı yapmaya başladık, neyi terk ettik? Bu farkındalığı kazanmak önemli.

Atladığımız önemli bir soru daha: Bunları başarmanıza kim yardım etti? Nasıl?
Bir çok konuda birilerinin yadsınmaz bir etkisi oluyor, ya bir ilham alıyoruz, ya bizi bir konuda “uyandırıyorlar”, bazen bir kapı açıyorlar. Yeni başarılar elde etmekte ise yardım istemeye çekiniyoruz, veya kimden yardım isteyebileceğimizi bile fazla düşünmüyoruz. Belki bir koçluğa veya bir topluluğa ihtiyacımız var.

Gelecekteki başarıları hedeflerken geçmiş başarıları basamak olarak kullanmalıyız. Bu egzersiz buna hizmet ediyor.

Kurduğum DER-YA topluluğunda da çok önem verdiğim ve ümit beslediğim bir konu da “grup hesap verilebilirliği”. Yani hedeflerinizi birilerine açtığınızda ve bunu kendiniz için kayda aldığınızda artık bu sadece sizin bildiğiniz bir hedef olmaktan çıkıyor, kimse size hesap sormayacak olsa bile, insanın kendine olan saygısını yitirmemek istemesi çok güçlü bir motivasyon kaynağı.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin