Geri dönüşüm değil daha az ambalaj

2017 Ekim ayında Brüksel’de bir içecek ambalajları konferansına konuşmacı olarak davetliydim. Orada katıldığım oturumlarda Avrupalı meslektaşlarımdan “circular economy”nin ambalaj tarafında ele alınışında yeni bakış açıları keşfettim.

O zamana kadar hep ambalajın geri dönüştürülmesi benim için ön plandayken, onların ambalajın fabrikadan çıkarken azaltılmasına veya sadeleştirilmesine çalıştıklarına şahit oldum. Şöyle bir istatistik not almışım. Bir Avrupa vatandaşı günde yaklaşık 7 ambalaj açıyormuş, bu da yılda kişi başına 157 kg ambalaj atığına karşılık geliyormuş. Bu hane atığının %40’ını oluşturuyormuş.

Ambalajı azaltmak için yapılacak çok şey var tabii. Bu arada geri dönüşümünü kolaylaştırmak da üzerine daha az baskı yapmak gibi yöntemlerle mümkün. İkincil ambalajların bir çoğu tüketici görmeden satış noktasında rafa dizilirken atılıyor zaten, bunlar yerine plastik kasaların kullanılması bile daha anlamlı.

Geçenlerde Fast Company‘de deodorant endüstrisinin ambalajdan kurtulmaya çalıştığına dair bir haber okudum. Orada Bite isimli bir marka dikkatimi çekti.

Klasik bir girişimcilik hikayesi. Kurucusu Lindsay McCormick çok seyahat eden beyaz yakalı bir çalışan, seyahatlerinde kullandığı küçük boy kişisel bakım ambalajlarının ne kadar büyük bir israf olduğunu farkediyor. Ve tabii doğada bunun yol açtığı zararı, üstelik sadece ambalajın değil ürün içeriğindeki kimyasalların zararını gördükçe duyarlılığı artıyor. Hayvan deneyleri de onu çok rahatsız ediyor. Bütün bunları kafaya takıyor. İnanması zor ama bunun için kimya dersleri alıyor evinde kurduğu laboratuarda önce ambalajsız bir dişmacunu geliştirmek için denemeler yapıyor, diş hekimleriyle görüşüyor ve yüzlerce denemeden sonra ağza atılıp çiğnenen ve ıslatılan fırçayla macuna dönüşen doğal ve çevre dostu bir ürün elde ediyor.

248 drajeyi (günde iki seferden dört aylık ihtiyaç) avuç içi kadar kavanozlarda satışa sunuyor. Dilerseniz ilk kavanozu aldığınız tarihten dört ay sonra (abonelik sistemiyle) yeni 248 draje kağıt poşette geliyor. Tabii ürün gamında şu an birçok kişisel bakım ürünü eklenmiş durumda, yine abonelik sistemiyle hayatınızı kolaylaştırıyor.

Tüketim durmuyor ama büyük oranda şekil değiştiriyor, değiştirecek. Hangi işte olursanız olun değişimin neresinde olduğunuzu anlamaya çalışın.

Merak ederseniz diğer ürünlerini ve kurucusunun kendi hikayesini anlattığı kısa videoyu izleyebilirsiniz. https://bitetoothpastebits.com/

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin