Foto: Andy Chilton / Unsplash

Tasarım odaklı düşünmenin yemekle ilişkisi

Değer Yaratmanın Formülü | Podcastinde hafta başında yayınladığım bölümde yemek yapmakla tasarım odaklı düşünme arasında bir analoji yapmıştım. Orada anlattığımı burada tablo olarak da paylaşayım ama yine de tasarım odaklı düşünmeye benim bakış açımı dinlemenizi öneririm.

Bu tablonun sorusu ise şu; iyi bir yemek yapmak için hangisinin/hangilerinin önemli olduğunu düşünüyorsunuz? Bence aynısını tasarım odaklı düşünme için varsayabilirsiniz. Yanıt kişiden kişiye değişebilir ama ilk dört arasında hangisini seçseniz, bir diğerini kolayca savunabilirim diye düşünüyorum. Üzücü olan ise gözlemlerime göre konuyla ilgilenen şirketlerin, kişilerin merakın 5’inci ve 6’ıncı üzerine olması, eğitimlerin de buna odaklanması. Çünkü, yine benim fikrimce, bunlar nispeten daha “elle tutulur”, “ölçülebilir” şeyler. İnsanlar çıkacak sonucu garanti altına almak istiyorlar ve bu yolla bunu yapabileceklerine inanmak istiyorlar. Üstüne üstlük bunları “almak” nispeten kolay, ilkeler, zihniyet değiştirmesi çok zor kültürel kodlar. İçgörü de dört yapraklı yonca gibi, bulması hiç kolay değil. Yetenek ve yetkinliğin de ekip içinde bulunması tercih edilir ama (iyi haber) bir ölçüde dışarıdan destek alınabilir. 🙋‍♂️😉

Tasarım odaklı düşünmeden sonuç almayı beklemek için bu konular üzerinde düşünmek ve samimi cevaplar vermek gerekiyor. Öte yandan buna direnmek de çok anlamlı değil herkes bangır bangır bunların 21’inci yüzyılda değer yaratmak için şart olduğunu söylüyor.
Son olarak bir şeye dikkatinizi çekmek isterim, inovasyondan konuşurken hiç yaratıcılıktan bahsetmedim. Çünkü yaratıcılık bütün bu akışın ürünü.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin