Pantene demedi ben dedim

Pantene’in duyurusunu gördüm ve maalesef beğenmedim. Ben olsam nasıl yazardım diye bir “korsan” duyuru kaleme aldım. Neden böyle yazmadıklarını gerçekten bilmiyorum, içlerinden (vicdanlarından) bunun geçtiğini tahmin ediyorum. Onları ne engelliyor anlamıyorum. “Anlamayışım” yeni değil tabii, kurumsal hayattan beni koparan da bu ve benzeri işler oldu zaten. İlginize ve görüşünüze sunuyorum, sizce böyle yazsalardı ne kaybederlerdi? Ne kazanırlardı? 

Pantene Altın Kelebek ödülleriyle ilgili kamuoyunda oluşan tartışmalara ilişkin açıklama yapma gereğini duyduk.
Bu yıl 47’incisi düzenlenen, Türkiye’de popüler kültürün önemli kurumlarından Pantene Altın Kelebek ödüllerinde, en iyi sanatçı ve yaratıcı işleri desteklemek amacıyla, son 6 yıldır olduğu gibi bu sene de Pantene markamızla isim sponsoru olarak yer aldık. Tarafsızlık ilkemiz ve Altın Kelebek seçim geleneğine saygılı olmak amacıyla, ödül verilen sanatçılarla ilgili sürece daha önceki yıllarda olduğu gibi, bu sene de herhangi bir katılımımız olmamıştır. Sponsorluk kapsamında tek isteğimiz, cinsiyet eşitliği ilkemiz gereği; jürinin en az yüzde 50’sinin kadınlardan oluşması yönünde olmuştur.
Ancak jürinin Yaşam Boyu Onur Ödülü’ndeki seçimi, cinsiyet eşitliği için mücadele eden bir şirket olarak P&G ve Pantene’in kadın hakları konusundaki duruşu ve bugüne kadar sergilediği tüm çalışmalara gölge düşürecek mahiyette olmuştur. Sanatçıların çağdaş insan haklarına ve evrensel değerlere örnek teşkil edecek davranışlarda bulunmaları gerektiğine inanıyoruz. İnsanları sadece geçmişleriyle değerlendirmiyoruz ancak yaptıkları yanlışlarla yüzleşmeyen ve bunu açıkça ifade etmeyen kişilerin topluma örnek gösterilmelerini içimize sindiremiyoruz. Bu temel değerlerimizle çelişen Kelebek Ödülleri ile ilişkimizi sonlandırdığımızı komuoyuna duyuruyoruz.
Bu nedenle hayal kırıklığına uğrattığımız kamuoyundan özür diliyor, evrensel değerler ve cinsiyet eşitliği konusundaki çabalarımızı daha dikkatli sürdüreceğimizin sözünü veriyoruz.
Saygılarımızla,
Pantene

Marketing Türkiye bu yazımı haberleştirmiş.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın