Bakış açısını değiştirmek

Pandemi tahmin edildiği üzere kolay kolay bitmiyor, birçok ülkede önlemler tekrar sıkılaşmaya başladı.
Eski düzenini sürdüremeyen “tuğla ve harç” (brick&mortar) iş yerleri ve markalar endişeyle izliyor olmalı. İngiltere’de bu alanda yine başarılı bir reklamı paylaşmak istedim. Ne kadar insani bir film! Ayrıca fikrin basitliğine ve içtenliğine şapka çıkarıyorum.

Guinness özellikle yurtdışında ara ara heves edip ısmarladığım ama her defasında da bira keyfime denk düşmediği için pişman olduğum bir biradır. Ama biracılıkta bir efsanedir, özelliği nedeniyle yavaş doldurulur ve biranın oturması beklenir. Bunu da “iyi şeyler onu bekleyenlere gelir” sloganıyla çok akıllıca pazarlamayı başarmışlardır. Bakış açısını değiştirmeye çok güzel bir örnek, nasıl hızlı doldururuz diye uğraşmamışlar (ki bu zaten ürüne ters), bakış açısını değiştirmişler. Konudan uzaklaşma pahasına duymayanlar için klasik örneği vereceğim. Bir iş yerinde asansörlerin yavaşlığından şikayet ediliyormuş. Asansörlerini motorunu değiştirmekten çok daha ucuz bir yol bulmuşlar; asansörlere ayna yerleştirmek. Çünkü insanlar beklemekten değil yapacak birşey bulamamaktan şikayet ediyorlarsa ayna koyup dikkatlerini dağıtmak ve gerginliklerini sonlandırmak mümkün (bu tabii cep telefonlarının icadından önceki bir hikaye).

Bu reklamda da Elvis Presley’in unutulmaz şarkısı “always on my mind” (her zaman aklımdasın) ile “tanıdık” kareler gösteriyorlar. Malum bira da publar da İngiltere’de sosyal hayatın ayrılmaz parçaları. En sonda da 30 milyon poundu publara yardım için harcadıklarını söylemeyi ihmal etmiyorlar. Kampanyayla tüketicilerini de kendi görsellerini üretmeye davet etmişler #LooksLikeGuinness#Guinnessebenziyor hashtagiyle.
İç ölçümlere göre son 10 yılın en iyi kampanyası olmuş.

Bu hafta başında herkese yeni bakış açıları diliyorum.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın