Hadi ordan Norveç!

Norveç’te satılan elektrikli araç sayısı nüfusa oranlandığında dünyada birinci sırada yer alıyormuş.

GE (ki geleneksellikte bayrağı kimselere pek kaptırmaz) 2035’te tamamen elektrikli araç üreteceğini duyurmuştu. Hattan 1964’ten sonra ilk defa bu denli büyük bir değişiklik yaparak logosunu yıl başında değiştirmişti. Superbowl reklamından ise D&AD‘nin (bir İngiliz menşeili uluslararası yaratıcılar, tasarımcılar, reklamcılar platformu) “Etki” ödülü kapsamında haberdar oldum. (Jüri başkanı podcastimde ağırladığım Thomas Kolster).

Reklamda meşhur aktör Will Ferrell Amerika’nın (elektrikli araç konusunda kırılan) onurunu kurtarmak için Norveç’e haddini bildirmeye gidiyor. Reklam tonu tipik bir Super Bowl abzürt skeci havasında ve tabii hem rakiplerden hem de toplumdan (hatta siyasetçilerden) espirili reaksiyonlar alarak yaptığı etkiyi arttırıyor.

Elektrikli araçların Türkiye’de ne zaman gözle görülür hale geleceğini hayal etmeye çalışıyorum. TOGG bile çok cüretkar bir iş ve atılan adımlara oluşturulan ekibe bakınca sanki “gökyüzündeki uçaklarımız”a dönmeyecek gibi ilerleniyor. Dilerim sürdürülebilir bir model yaratabilirler.

4 sene önce aracımızı alırken, bunun satın aldığımız son benzinli araç olabileceğini umuyordum. Hala 50bin km civarında olduğunu düşünürsek bu olabilir gibi geliyor.

Elektrikli araçlar endüstri çağının en devrimci, sembol değişimi olabilir. Şehirde yürürken egzoz solumayacağımız günleri iple çekiyorum.

Haftaya bu eğlenceli reklamla 👇 başlamak iyi olabilir diye düşündüm. 😉

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

2 yorum
  • Mete Bey, elektrikli araçlar genel kanının aksine çok hızlı gelecekler. Norveç’te önümüzdeki sene geleneksel akaryakıtlı araçların satışının son bulacağı öngörülüyor. Türkiye’de de 2020, elektrikli araçlar için bir dönüm noktası olacak. Sektörün içinde biri olacak ben de bir sonraki aracımın elektrikli olacağını düşünüyorum. Eğer henüz denemediyseniz ve denemek isterseniz size elektrikli araç deneyimini yaşatmak isteriz.