Gelecek seçimi senin

Sürdürülebilirlik konusu hiç olmadığı kadar gündemde, daha doğrusu vites büyüttü gibi geliyor bana. Konu hep biliminsanları, hükümetler biraz da onların baskısıyla şirketler arasında dönerken, şimdi tüketicilerin ne yapabileceğine eğiliyoruz biraz. Paranın kaynağı müşteri olduğuna göre bence insanın zaaflarından faydalanmak en doğrusu.

Visa Future Card (öncelikle Amerika’da sunulan) iklim yararına harcamaları özendiren bir kredi kartı. Kart sahipleri “düşük karbonlu” bir gıda ürünü aldıklarında, araba yerine otobüse bindiklerinde veya elektrikli araçları şarj ettiklerinde %5 iade (artı diğer harcamalarından da %1 iade) alıyorlar. Bu “yeşil” kabul edilen tüm ürün ve hizmetlerde geçerli, uçak yerine tren, et yerine bitki bazlı protein veya ikinci el elbise veya ev eşyaları da de bu %5’lik iadeye tabi. Buradaki “dürtme etkisi” ise insanların dünyayı daha iyi bir yer yapma isteğini (içsel motivasyon) para iadesi ile (dışsal motivasyon) pekiştirmesi.

Bu kadar da değil (“bir şey daha var” deyip yad edelim Jobs üstadı) Kartın ücreti de yok, kredi geçmişinize de bakılmıyor, sahip olduğunuz herhangi bir banka hesabıyla kullanabiliyorsunuz. Önünüzdeki bütün tereddüt edeceğiniz, sizi caydıracak engelleri kaldırıyorlar. E daha ne bekliyorsunuz? dercesine…

En vurucu mesaj şu cümlelerle aktarılmış “Visa FutureCard ağaç dikmekle ilgili değil. İklim seçimlerini senin üstlenmenle ilgili. Bu seçimler tüm karbon emisyonlarının %66’ını kontrol ediyor. FutureCard ile yaratabileceğiniz etkiyi anlayın.”

Son olarak şu bilgiyi de veriyorlar: Amerika’da bir hanehalkı yılda 17 ton karbon emisyonu yaratıyormuş. Bir test ile (FutureScore) sizin bu ortalamanın neresinde olduğunuzu görebiliyorsunuz. Merak ediyorsanız;

Haber kaynağı: 
Kart hakkında bilgiler ve FutureScore için: 
https://www.future.green/?hsLang=en

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın