Anlam arayışı

NASA’nın Jüpiter’e gönderdiği uzay aracı Lucy’ye insanlığa ve Dünya’da yaşama dair mesajlar içeren bir plaka yerleştirildiğini okumuşsunuzdur.

Costa Coffee’nin kahve otomatı geliştirme projesi başarısı nedeniyle London Business School’da vaka olarak bize anlatılmıştı. “Marlow” adlı projenin mimarı Eric Achtmann projede çalışan insanları onore etmek için, makinanın içine, kimsenin aslında göremeyeceği bir yere bronz bir plaka ilave ederek şu metinle beraber isimlerini işlettiğini gururla anlatmıştı.

“Bu onur, Marlow’a görev çağrısının üstünde ve ötesinde olağanüstü ve kalıcı bir katkı sağlayan özel bireylere bahşedilmiştir.”
İster uzayın derinliklerini araştıracak bir projede, isterse milyon dolarlık ticari projelerde aradığımız şey işte bu! Anlam. Yoksa çok mantıksız görünüyor değil mi, kimsenin görmeyeceği, varlığından haberi bile olmayacağı notlar bırakmak. Çünkü hiçbir maddi veya dışsal etken anlam kadar güçlü bir motivasyon sağlamıyor. Marlow projesinde çalışanlar, ki çoğunluğu işinin ehilleriymiş, güzel bir şekilde (parasal olarak) mükafatlandırılmışlar, herkesin küçük de olsa bir ortaklığı varmış. Ama eminim o plakanın varlığı paranın etkisinden çok daha kalıcı ve derin bir etki bırakmıştır.

Anlamlı bir hafta diliyorum hepimize!

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin