Foto: Luis Villasmil / Unsplash

Zamanınızı nasıl yönetiyorsunuz?

Açıkçası ben pek yönetemiyorum. Daha doğrusu olaya yapılacak işler perspektifinden bakıyorum. Benim x çalışma saatim yok, y işim var. Önüme ne kadar iş aldıysam onları uç uca ekliyorum, genelde son dakikaya kadar bir işi yapıp “teslim” edip, sıradaki işe geçiyorum. Böylece iş hiç bitmiyor, zamanın da bir önemi kalmıyor. Gece, gündüz, haftaiçi ve sonu ip gibi uzuyor gidiyor.

Dün akşam Marka Konseyi‘nde kapalı devre seminerlerimizden birinde konuğumuz Trapez Danışmanlık Kurucusu Sebnem Tezcan Hanım’dı. Konuşmasının başlığı “Yönetmediğin zaman senin değildir” idi, vallahi doğru. İşler benim, zaman değil.

Bir buçuk saatte geçmişimizi, geleceğimizi biraz yükselip seyrettik. Sorguladığımız konulardan biri neden dur duraksız çalışmaya, özellikle benim gibi kendi işinin patronu olup, üretiminin hatrı sayılır kısmını da karşılıksız paylaşmaya yine de tatmin olmamaya kendimizi mahkum ediyoruz. Ürkütücü cevabı ölüm korkusu, daha pozitif cevabı ise hayata iz bırakmak için sarılmak. Bu ara sıra aklımıza geliyor da, uzun uzadıya düşünmüyoruz.

Birçok güzel tespiti ve önerisi oldu Şebnem Hanım’ın ancak benim size aktaracağım; durumdan şikayetçiyseniz “önce farkında olmak” gerek. Zaman görece bir kavram, malum sevdiğimiz anlar çabuk, sıkıntılı anlar uzun gelir. Telefonunuzu veya saatinizi her saat başı çalmaya programlarsanız (uyku saatleri hariç tabii), akan zamanın hızını hissetmek, muhasebesini yapmak mümkün olur ve bu size değişime başlamak için bir farkındalık verir.

Bir güzel bilgi de, ara sıra kullandığım pomodoro tekniği hakkında idi. Biliyorsunuz 25 dakika çalışma 5 dakika dinleme esasına dayalı bu teknikle beynimize “bak ben dinlenmesini biliyorum, sen de enerjini sal, odaklanalım, ben seni dinlendireceğim, söz” mesajı veriyormuşuz. Asıl örtülü faydanın bu olabileceğine inandım. Beyin efendiye söz geçiremiyoruz biliyorsunuz, suyuna gitmek lazım 😁

Bu arada pomodoro tekniği için bu araç birebir. Mutlaka öneririm https://www.focustodo.cn/

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

1 yorum
  • Mete Bey, yarama dokundunuz. Yapmak istediğim o kadar çok şey var, yapmam gerekenler de cabası. Ama dengelemek konusunda başarısız olduğum da aşikar. Aynı anda birden fazla iş yapmam gerekiyor. Sıraya koyma şansım da yok açıkçası. Pomodoro tekniğini duymamıştım. Deneyeceğim. Umarım ilaç olur derdime. Çok teşekkürler.

Okumaya devam edin