Foto: Elisa Ventur / Unsplash

Serbest çalışanın IT ile imtihanı

İş hayatındaki ilk yıllarımda, ki bilgisayar kullanımı çok yeniydi, e-posta daha hayatımıza girmemişti veya henüz girmişti tam hatırlamıyorum, bilgisayarla bir problemimiz olduğunda kapısında biterdik IT sorumlusunun. O zaman laptop çok nadir, desktop olduğu için mecbur kalkıp bizimle gelirdi. Çok sonra oturduğu yerden bilgisayara bağlanma işi çıktı. Ama yine o aralar “bir ticket açar mısın abi”ler başladı, o nereden açılıyordu falan deyince “tamam abi ben açtım senin için”lerle devam etti. Şimdi herhalde herkes alışmıştır sanırım.

Kurumsaldan ayrılınca kurumsala dair nadir aradığım şeylerden biri oldu IT desteği.

Yeni bir e-posta hesabı oluştururken, onları bilimum uygulamaya bağlarken, mesajlar çifter çifter giderken veya hiç gitmezken, kullandığım programlarda birşeyi bulamadığımda veya araştırdığımda “iki satır kodla çözülür”leri gördüğümde kendimi hep youtube’a google’a verdim. Bazen derdime çare buldum bazen bulamadım. Ama saatler harcadım, saç baş yoldum. Hele o kırk yılda bir yaptığın için detaylarını unuttuğun back up almalar, versiyon versiyon ayrı ayrı yerlerde biriken yedekler, bilgisayar temizlemeler hep dert oldu. Virüs olayına hiç girmiyorum.

Parası neyse vereyim noktasını geçeli kilometreler oldu ama hala yürüyorum, bazen de sürünüyorum. Bir tek bildiğim ve arasıra başvurduğum (Outlook yüzünden) Microsoft’un paralı destek hizmeti var. Ama onu bulmak da Matrix’de Anahtarcı’yı bulmaktan daha zor.

Sorum şu (özellikle kurumsal IT desteğine erişimi olmayanlar için):

(Anket sonrası yorum)
Ben de kendimi fena sanmazdım IT ile baş etme konusunda. %54 benden cevval çıktı. Bence fırsat hala büyük ama doğru iş modeli sanırım henüz bulunamadı.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın