Foto: Ashwini Chaudhary / Unsplash

İşe yarayan duyarlılık

Merkezi sistemler ne kadar dayanacaklar çok merak ediyorum. Teknolojinin geldiği noktada kurumlar giderek güçlerini yitiriyor, bireyler sanki her konuda o an oy kullanır gibi seçimleriyle yön verebiliyorlar, çünkü teknoloji eş zamanlı katılıma imkan veriyor giderek daha fazla.

Okuduğum bir haber İspanya’daki otellerin kat görevlilerinin girişimi hakkındaydı. Honda’nın cömert jestini okuduk, bilmiyorum Japon’ların abartılı özür bildirme davranışlarının bir uzantısı mı, fabrika kapanırken 40 maaştan başlayan paketler vermişler. İşverenler açısından baskı oluşturabilecek bir örnek (bu sabah çok iyi niyetliyim).

İspanya’da (Katalunya’da) otel görevlilerinin oluşturduğu bir sendika “Las Kellys”, çalışanlarına adil davranmayan otelleri köşeye sıkıştırmak için Trip Advisor’ı bu otellerin puanlarını düşürmeye ikna etmeye çalışmış. Trip Advisor buna yanaşmayınca yılmamışlar. Kendi rezervasyon platformlarını hayata geçirmek için kitlesel fonlama kampanyası açmışlar. Şu anda hedeflerine ulaşmış ve geçmiş durumdalar. Önümüzdeki aylarda sendikalaştıkları otellerden şu şartları sağlayanları rezervasyon portalında müşterilere sunacaklar.

1- Konaklama ve Turizm Sektörünün Kültürlerarası Toplu İş Sözleşmesine saygı ve uyum.
2- Otel işletmesinin temizlik gibi temel işlerinin dış kaynak kullanılmaması veya taşeronluğu.
3- Mesleki Risk Önleme Kanunları’na uygunluk.
4- Erkekler ve kadınlar için eşit ücret.
5- Savunmasız grupların bir parçası olan kişileri işe almak.
6- Otel işletmesinde yapısal görevleri yerine getiren işçilerin kadrolu olarak istihdam edilmesi gibi istikrarlı ve kaliteli çalışmanın teşviki ile ilgili önlemlerin varlığı.

Böyle bakınca hakikaten dünyanın iyi bir yöne doğru gidebileceğine dair bir ümit oluyor. İnsanlar tüketimlerinde, seçimlerinde duyarlıysa, sermaye de hizzaya gelebilir (yani para kazanmanın yolunun adil olmaktan geçtiğini kanun zoruyla değil piyasa eliyle anlar) ve değeri yaratanlar payına düşeni alabilir.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin