Meltem Heper ile Stratejik Konumlandırma

Değer Yaratmanın Formülü | Podcastinde bu hafta konuğum stratejik yönetim danışmanı Ries Global Ortağı ve Magnetic Brand Kurucusu Meltem Heper.

Kendisiyle konumlandırmanın pazarlama iletişiminden ibaret olduğu yanılgısını konuştuk. Pazarlamanın bir alt başlığı olmanın aksine konumlandırmanın bir şirketin varlık nedeni olan ve faaliyetlerine yön veren bir kavram olduğundan, pazarlamanın ötesinde şirketin bütün stratejisinin dayandığı bir temel taşı olduğundan söz etti.

Konumlandırmanın bocalayan bir markayı toparlamasına ve odaklamasına örnek olarak bir dönem yönetici olarak sorumluluğunu üstlendiği Dalin markasından verdi. Lider markanın pazar payını daha da artırmasının arka planını anlattı.

Marka genişlemesinin ise konumlandırma için bir tuzak olduğundan bahsetti. Burada da tam dost acı söyler misali, kendisini Unilever’li addetmesine rağmen, bir yumuşatıcı markası olan Yumoş’un deterjan çıkarmasını markayı “sulandırmak” ve hassas yıkama alanında yer edinmek için de boşa harcanmış bir fırsat olarak gördüğünü söyledi.

Meltem’in bu çok tartışılan marka amacı, benzersiz satış vaadi ve marka imajı gibi kavramların konumlandırma ile karşılaştırmalı olarak anlattığı mini Pazarlama 101 bölümünü dinlemeye davet ediyorum.

Bunu paylaşın
Tartışmaya katılın

Okumaya devam edin